Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 05-08-09, 00:22
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω και εγώ netblues με αυτά που λες και λέω να βάλω κάποια πραγματάκια σε μια σειρά

1ον Η ασφάλεια της κατασκευής (η λύση με ρελλέ και με πολύπριζο ή με κάποιου άλλου είδους κατασκευή όπως είπε ο lucky13 πιστεύω είναι η ποιο οικονομική και ασφαλής. Άντε να βρεις όμως πολύπριζο που να έχει μεμονωμένες τις πρίζες του ,συνήθως τις έχουν σε παράλληλη διάταξη όλες μαζί συνδεμένες)

2ον η απλότητα της κατασκευής (όσο το δυνατό ποιο εύκολη κατασκευή και με ευκολία να βρεις τα υλικά . Δηλαδή και ένας που δεν ξέρει από προγραμματισμό, ηλεκτρονικά δεν θα είναι δύσκολο να κατεβάσει μια έκδοση του προγράμματος και να την φορτώσει στον arduino από τον υπολογιστή μέσω usb)
Σε αυτό το σημείο από ότι βλέπω θα μπορούσε να γίνουν και τμηματικά προγράμματα, κομμάτια δηλαδή του ολοκληρωμένου προγράμματος και να υλοποιεί κάποιος μέρος της όλης κατασκευής π.χ. (φώτα, πεχα μέτρο , αναπλήρωση κτλ)

3ον Το μικρό κόστος της κατασκευής. Είναι φυσικά κατανοητό για να κάνεις μια τέτοια κατασκευή θα πρέπει να έχει μικρό κόστος .Αν είναι να δώσουμε περισσότερα ευρώ από αυτά που θα δίναμε αν παίρναμε έναν IKS controller,καλύτερα να πάρουμε έναν τέτοιο κοντρολερ . Εγώ βλέπω πώς το κόστος είναι σαφώς μικρότερο αλλά αν δεν το υλοποίησης το έργο και μένεις στην θεωρεία δεν μπορείς να βγάλεις και αποτέλεσμα οικονομικό.

4ον Να μην ξεφύγουμε από τον στόχο μας. Δηλαδή αναφέρθηκα στην πλακέτα arduino γιατί είναι οικονομική λύση, με εύκολο περιβάλλον προγραμματισμού για μένα .καλό το Χ10 και οι άλλοι mc αλλά μου είναι δύσκολο να μάθω pic και ότι άλλο υπάρχει μιας και έτσι χάνεις τον λογαριασμό

Τελοσ,
αυτήν την εβδομάδα θα πάρω τα υπόλοιπα εξαρτήματα που χρειάζομαι για να φτιάξω αυτό εδώ http://reefprojects.com/wiki/Main_Page και θα το βάλω μπροστά να το ολοκληρώσω σίγα σίγα .θα κοιτάξω και τον basicΧ που λες lucky13
Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01857 seconds with 11 queries