Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 26-09-10, 13:54
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν γεια χαρά σε όλους και συγχαρητήρια στην ομάδα που έχει στήσει αυτό το Forum.... Μπράβο σας.

Είμαι..... ποοοοοολύ αρχάριος.... Πολλά χρόνια πριν είχα ένα δυο ψαράκια σε κλασσικές στρογγυλές γυάλες και αυτό ήταν όλο. Δηλαδή δεν ξέρω τίποτα.

Σας βρήκα λοιπόν, γράφτηκα, διάβασα μερικά από τα πρώτα post για αρχάριους, άλλα με βοήθησαν λίγο, άλλα ήταν για "προχωρημένους αρχάριους", άλλα με έκαναν να απογοητευτώ με την πολυπλοκότητα... και τελικά δεν θα με αποφύγετε... θα ανοίξω και εγώ το δικό μου Post !

Λοιπόν αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο και να το βάλω στο σαλόνι μας με σκοπό να ασχοληθώ λίγο μαζί με τον μικρό μου γιο ώστε να των μπάσω σε κανα hobby που να σχετίζετε λίγο με την φύση και τα ζώα γιατί τα παιδιά της πόλης δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν ούτε το καλαμάρι από την γαρίδα. Έχουμε βρει και μια έξοχη θέση, αυτήν της παλιάς τηλεόρασης που κάηκε και ω ναι δεν θα αγοράσουμε άλλη.... ευχαριστούμε πολύ δεν θα πάρουμε, θέλουμε να έχουμε ενδιαφέροντα hobby και το διαδίκτυο μας. ! οπότε ξεκινώ :

Θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο με διαστάσεις περίπου 80μήκος x35πλάτος x50 ύψος (στο περίπου οι διαστάσεις) αλλά διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα έχω ακόμα κάποιες απορίες:

1. Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα φυτά τι κάνουμε ? Πρέπει να έχουμε ζωντανά φυτά που βοηθούν στον βιολογικό κύκλο του νερού ή μπορούμε να έχουμε ψεύτικα για decor και κρυψώνες και ο κύκλος να είναι δουλειά των χημικών και του φίλτρου ?Αληθινα φυτα ειναι παντα καλυτερα και δεν κινδυνευεις να απελευθερωσουν τιποτα ουσιες στο νερο.

2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω θαλασσινά βότσαλα και άμμο θαλάσσης που έχω μαζέψει μόνος μου από την παραλία ?Θαλασσινη αμμος μπορεις αρκει να την βρασεις παρα πολυ καλα.Εγω παντως θα αγοραζα καινουρια.

3. Είναι σωστή πρακτική να έχω μόνο 1 ή 2 είδη ψαριών ? Βασικά θα θέλαμε να έχουμε αρχικά 1-2 το πολύ είδη από τροπικά ψάρια. Σε τι πληθυσμό πρέπει να τα κρατάμε ? Αναλογα τα λιτρα και το ειδος των ψαριων.

4. Αυτό με τις γαρίδες που αναφέρετε συνέχεια τι είναι ? Χρησιμεύουν ως τροφή για τα ψάρια? (μπορεί να λέω μακακία σχωρήστε με)Ειναι αληθινες γαριδες και οχι για τροφη.

5. Νερό για μπόλι (είδατε έχω διαβάσει) θα μου δώσει ο πέτσοπας ? Το μπολι ειναι υλικα απο στρωμενο φιλτρο(σφουγγαρι κτλ)στα οποια υπαρχουν αποικιες απο τα απαραιτητα βακτηρια για τον καθαρισμο του νερου.

6. Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια αρχική λύση σε εξοπλισμό καθώς και ένα πλάνο για τα είδη και τον αριθμό του πληθυσμού θα σας ήμουν υπόχρεως.Ψαρια θα πρεπει να δεις εσυ πια σου αρεσουν και εμεις θα σε συμβουλεψουμε αν μπορεις να τα βαλεις(συμφωνα με τα λιτρα σου και το νερο σου).Εξοπλισμο θες φιλτρο,θερμοστατη και φωτισμο.


Ευχαριστώ όλους όσους θα βοηθήσουν εκ των προτέρων. Εάν έχω κάνει κάπια πατάτα ως αρχάριος συγχωρήστε με. Διάβασα τους όρους και προσπαθώ να τους τηρώ.

Καλως ορισες στην παρεα μας.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02178 seconds with 11 queries