Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 01-07-10, 13:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ θα σου το πω γιατί έχω πάθει και έχω μάθει και εσύ κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς. Μην περιμένεις να μεγαλώσουν γιατί η πιθανότητα να προλάβουν να μεγαλώσουν μειώνεται δραματικά. Πρόσεχε με τον ήλιο μην ανέβει πολύ η θερμοκρασία και έχεις άλλα. Γενικά από τη στιγμή που δεν ελέγχεις εσύ τις συνθήκες διαβίωσής τους θα πρέπει να προσέχεις πολύ. Από τη στιγμή μάλιστα που είδες το κέλυφός τους να μαλακώνει σημαίνει ότι τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά.

Παρατήρησε πολύ καλά τη συμπεριφορά τους για οποιοδήποτε σημάδι ραθυμίας και κυρίως στο θέμα της τροφής (αν και σε χελωνιέρα δεν είναι ιδιαίτερα δραστήριες όπως και να το κάνεις). Εμπλούτισε τη διατροφή τους και προσπάθησε να βρεις τροφές με αυξημένο ασβέστιο και συμπλήρωσε με βιταμίνες κάποιες φορές (αλλά μην το παρακάνεις και έχεις άλλα). Σου προτείνω Sera Raffy-Mineral και βιταμίνες Sera Reptilin συμπληρωματικά με τις άλλες. Τις γαρίδες μην τις δίνεις καθημερινά, αλλά καμιά φορά τη βδομάδα και να προσθέσεις λαχανικά:http://www.redearslider.com/plants.html
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01412 seconds with 11 queries