Θέμα: νεα λιμνη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #113  
Παλιά 04-09-10, 16:35
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, απλά σου γράφω για να σε προλάβω.

Ένα eazypod δεν θα σε καλύψει με κανένα τρόπο. Η λίμνη των 18,000 τόσων λίτρων με κοι, φυτά, χώμα, ηλιακή ακτινοβολία είναι πέραν από τις δυνατότητες του συγκεκριμένου φίλτρου και στην περίπτωση που δεν θα χρησιμοποιηθεί με την μέθοδο της βαρύτητας. Ούτε ακόμα ένα δεν θα σε βολέψει, γιατί η οργανική ύλη που θα παράγει η λίμνη σου θα είναι και πάλι υπερβολική.

Κάνοντας μια λίμνη τόσο μεγάλη, (είχα στην σκέψη μου κάτι ανάλογο στο παρελθόν) πρέπει να σκέφτεσαι επίσης μεγάλα πράγματα για την μηχανική της υποστήριξη.

Η λίμνη σου απαιτεί (έστω και τώρα) εξωτερικό bottom drain, επαρκή κάλυψη οξυγόνου, αλλά και ένα τέρας UV. Από αντλία είσαι εντάξει και δεν χρειάζεσαι 30,000 κυκλοφορία. Η κυκλοφορία πρέπει να είναι ανάλογη των λίτρων σου και ανάλογη του φίλτρου που χρησιμοποιείς....
και τα λίτρα σε μεταφέρουν αυτομάτως στο φίλτρο Nexus 310, αλλά και πάλι λόγο της μεγάλης οργανικής ύλης θα χρειαστείς και προφίλτρανση cetus sieve.

Γιώργο, όλα τα πιο πάνω έχουν αναφερθεί, απλά γιατί με έχεις ρωτήσει στο τηλέφωνο. Μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι το αποτέλεσμα που ζητάς θα έρθει μόνο με την τεχνολογία και όχι από τα φυτά, λόγω του μεγέθους της λίμνης σου και της θέσης που είναι φτιαγμένη.

Έχεις λοιπόν δύο επιλογές:
1. Ακούς τους πιο πάνω φίλους και πας σε μια λίμνη φυσική με φυτά χωρίς να ενοχλεί η ύπαρξη άλγης και σκόνης στο νερό, με πολύ λίγα λεφτά ή
2. Επενδύεις αρκετά, ώστε να έχεις νερό κρύσταλλο.

Για εμένα, λίμνη των 12,500 λίτρων έχω ήδη τοποθετήσει 2 easypods και ένα diy moving bed, με μόνο 10-12 ψάρια και χωρίς την άμεση επιβάρυνση των φυτών, παρά μόνο σε πλαϊνή άλλη λίμνη 2000 λίτρων με υπερχύλιση στην μεγάλη. Ο χώρος μου εννοείται ότι είναι σκιερός.

Όπως και να το κάνουμε, τα nishikigoi παράγουν πολλούς ρύπους στο περιβάλλον τους και μεγαλώνοντας θα αυξάνονται συνεχώς.

Σου ξαναλέω ότι τα υλικά που έχεις παραγγείλει δεν θα σε καλύψουν, στο άμεσο μέλλον θα το δεις και θα αναγκαστείς να προσθέσεις κι άλλα!!!

Αναφέρω τα πιο πάνω, γιατί έχω μιλήσει με τον ίδιο και μου έχει εξηγήσει τι θέλει από τη λίμνη του.
Εύχομαι να μην δεχτώ και πάλι κατεγισμό διασταυρωμένων πυρών και πάλι. Ότι είπα εδώ είναι προσωπική γνώμη.

Πόσα έχεις αγοράσει τη σκούπα βυθού Γιώργο?
Βασίλη δεν διαφωνούμε σε πολλά τελικά. Η γνώμη του όποιου δήποτε πάντοτε είναι σεβαστή και συζητήσιμη. Αν πρόσεξες ποιο πάνω είπα ότι προς το παρόν με τα ψάρια που έχει τώρα θα είναι οκ. Έχω αναφέρει ότι θα χρειαστεί περισσότερο εξοπλισμό όταν τα ψάρια του μεγαλώσουν η προσθέσει περισσότερα. Η οξυγόνωση του νερού επιτυγχάνετε από τον καταρράκτη του που είναι ψιλός και έχει αρκετά σκαλοπάτια.
Το bottom drain κάνει ακριβός την ίδια δουλειά με μια αντλία του τραβάει νερό από τον πάτο της λίμνης η από έναν σωλήνα που είναι συνδεδεμένος με μια αντλία.
Θεωρώ ότι ο συνδυασμός άντλησης νερού προς τα φίλτρα από πάνω και από κάτω είναι η καλύτερη λύση.

Αυτό που πρέπει να έχει πάντα στον νου του ο χομπήστας είναι ότι ξεκινώντας μια λίμνη χρειάζεται χρόνος για να ισορροπήσει το όλο σύστημα …… χρειάζεται υπομονή.
Το σύστημα πρέπει να δουλέψει με την (ησυχία του) για αρκετό καιρό, χωρίς να επεμβαίνουμε καθόλου. Το μόνο που χρειάζεται είναι ο καθαρισμός του φίλτρου.
Εσωτερικά δεν κάνουμε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01745 seconds with 11 queries