Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-01-08, 15:21
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Question SOS! ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ - ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΨΑΡΙΩΝ

Καλησπέρα!

Εντός της εβδομάδας πρόκειται να ξεκινήσω το στρώσιμο του νέου ενυδρείου μου 300L, το οποίο θα φιλοξενήσει 1 oscar & 1 pleco, αλλά καθώς τα ψάρια θα βγουν από μικρότερα ενυδρεία που τα φιλοξενούσα έχω απορίες:
Έως τώρα, το στρώσιμο και των 2 προηγούμενων ενυδρείων μου δεν τα είχα κάνει με αμμωνία αλλά με ψάρια (μετά από 2,5 εβδομάδες στρωσίματος περίπου), οπότε δεν είμαι γνώστης της μεθόδου. Για την ιστορία, τα ψάρια όχι μόνο άντεξαν αλλά είχαν & την καλύτερη των ζωών. (Ξέρω ότι είναι η απάνθρωπη μέθοδος αλλά από το να το έκανα με αμμωνία & να είχα μετά προβλήματα συνέχεια με νεκρά ψάρια προτίμησα αυτό).
1) Το νέο ενυδρείο λοιπόν είναι ένα Jewel Rio 300, αλλά καθώς έχει εσωτερικό φίλτρο, σκέφτομαι να μεταφέρω το εξωτερικό φίλτρο που έχω στο 60L ενυδρείο μου και να το βάλω και αυτό σαν extra φιλτρανση (καθώς και το oscar & to pleco "βρωμιζουν" πολύ). Το εξωτ. φίλτρο που έχω είναι για έως 150L βέβαια, όχι για 300 που λέω να το βάλω. Το θέμα που έχω είναι το εξής: Αυτή τη στιγμή στο 60άρι "στεγάζεται" το oscar, οπότε δε μπορώ να βγάλω το φίλτρο παρά μόνο όταν είναι να μεταφέρω το oscar στο 300άρι ενυδρείο. Μπορώ να κάνω μια αλλαγή βέβαια και να βάλω στο αστρωτο ενυδρείο μία ποσότητα νερού από το παλιό. Mόνο αυτό όμως, με κάψουλες βακτηριδίων & με μεταφορά του στρωμένου φίλτρου μαζί με το ψάρι μετά από μία περίοδο 2 εβδομάδων αρκεί ή μπορεί να χάσω το oscar?
2) Όπως προανέφερα, το extra εξωτερικό φίλτρο είναι για έως 150L και όχι 300 που λέω να το βάλω, υπάρχει περίπτωση να χαλάσει λόγω αυτού? Τονίζω ότι στο ενυδρείο θα παραμείνει & το εσωτερικό "μαμίσιο" φίλτρο του.

Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά ήθελα να είμαι ξεκάθαρη.
Περιμένω τη βοήθειά σας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01596 seconds with 11 queries