Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 17-02-16, 12:30
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ωραίο το ενυδρείο σου δεν δείχνει να έχει έλλειψη φωτισμού αυτό βέβαια είναι άσχετο με την bba. Ή bba έχει να κάνει με το co2 το ότι έχεις pH controller δεν σημαίνει ότι έχεις σταθερό co2 αλλά σταθερό pH. Για την bba διάβασε αυτό, είναι post του tom Barr στο barrreport πριν κάνα τρίμηνο.

BBA grows in ranges of about 5-10-15ppm of CO2, that seems to be an optima.

Every single case I have seen in person and addressed/cured over 20 years: always has something to do with CO2. Perhaps some basic care of the tank also, but the bottom line has never been anything other than CO2.
I can induce the BBA with CO2, I cannot induce BBA with anything else.

I've seen no evidence otherwise.
There's 101 correlations, but I've yet to see anyone state they can induce BBA with ruling out the other factors.
I've also solved the worse case BBA in person at 100% success rate.
Maybe 100-200 aquariums at least.

It's always been CO2.

Βλέπω όμως ότι έχεις δίσκους για τους οποίους δεν ξέρω πολλά, εγώ αν γίνεται απλά θα αύξανα λιγο το co2 και θα έκανα θεραπεία με οξυζενέ.
Για την προσθήκη έξτρα φωτισμού μια χαρά μπορείς να προχωρήσεις αλλά αφού πρώτα λύσεις το πρόβλημα με την bba ή οποία να ξέρεις προτιμάει το μπλε φάσμα. (Τσεκαρε τις ροζ λάμπες σου μήπως έχουν peak στο κοκκινο και στο ΜΠΛΕ; )
Να σημειωσω ότι εγώ πάντα είμαι θετικός στην αύξηση του φωτισμού όχι γιατί πρέπει ή χρειάζεται ή θα λύσει κάτι ,αλλά από θέμα γούστου, είναι σαν τις γρήγορες μηχανές κανείς δεν χρειάζεται μια hayabusa απλά την γουσταρει
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries