Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 12-09-13, 01:14
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου δεν σε αποσχολει ο χρονος, φυτεψε τα απο τωρα.
Αν θελεις βαζε και Nitrogen, κακο δεν κανει χωρις ψαρια
Τα έχω φυτέψει ήδη από χθες το βράδυ και σήμερα το μεσημέρι αφαίρεσα τελείως τον άνθρακα και άλλαξα το εν. βαμβάκι.
Με ενδιαφέρει να αναπτυχθούν και να απλωθούν καλά τα φυτά, να στρώσει το φίλτρο του μόνο του και με φυσικό τρόπο (στρώσιμο με τροφή δηλαδή) και φυσικά να ωριμάσει και ο βυθός για τις γαρίδες.
Όχι, ζωντανός οργανισμός θα μπει πρώτα ο Θεός όταν είναι όλα έτοιμα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασε τα φυτά...
Τα φυτά τα τραβάνε όλα και αμμωνία και νιτρώδες και νιτρικά.
Γιαυτό όπως είπε και ο Σπύρος θα καθυστερήσει να στρωθεί.
Τι φυτά έχεις βάλει? το θέμα είναι εκεί, αν έχεις βάλει εύκολα προς τα μέτρια δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν το πας σε γαριδαδικο άφησε το να τρέχει με φυτά 1,5- 2 μηνες.
Καλημέρα και σε σένα Νίκο!
Αυτό ακριβώς έχω σκοπό, να τρέξει τελείως μόνο του 1,5 μήνα μόνο με τα φυτά
Εμένα με ενδιαφέρει να ξέρω - γι αυτό άλλωστε και ρωτάω - αν θα καλύψω το κενό/έλλειψη των νιτρικών στα φυτά με χρήση του Nitrogen αλλά με κάλυψε ο Σπύρος.
Να σου πω τι φυτά έχω βάλει προς το παρών: Echinodorus Bleheri, Echinodorus Green Flame, Cabomba Aquatica, Ludwigia Sp, Ludwigia Repens Rubin, Pogostemon Stellata (Eusteralis), Hottonia Palustris, Bacopa Caroliniana, Lobelia Cardinalis Mini, Marsilea & Moss
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτα δεν τρεφονται με νιτρικα κατα προτιμηση, εμας μας βολευει να τραφουν με αυτα. Η αμμωνια ειναι επισης τροφη και καλυτερη, η οποια θαναι και η πρωτη που θα εμφανιστει μολις αρχισει το σαπισμα των τροφων. Απλα αν τα φυτα σου ειχαν συνηθισει στα νιτρικα ως τροφη (λογικο) θαργησουν να το γυρισουν σε αμμωνια, αν θυμαμαι καλα απο μια συγκεντρωση και πανω γυρνανε σε αμμωνια.
Από κάπου που δε θυμάμαι είχα ακούσει ότι τα φυτά δεν τρέφονται καθόλου με νιτρώδη NO2 και ότι η αμμωνία είναι εναλλακτική τροφή στην περίπτωση που δεν υπάρχουν νιτρικά, και φυσικά χρειάζεται κάποια περίοδος για να αλλάξουν οι "διατροφικές τους συνήθειες"... τι εννοείς από μια συγκέντρωση και μετά θα το γυρίσουν από νιτρικά σε αμμωνία?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 12-09-13 στις 01:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01742 seconds with 11 queries