Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 29-02-12, 12:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι θεμα αν <<συστηνω>> κατι...αλλωστε γιατρος δεν ειμαι .......
...Αλλωστε εγω δεν εχω loach αλλα με τη συγκεκριμενη δοσολογια δεν νομιζω οτι θα το πειραζε ιδιαιτερα....ξερω ομως οτι ειναι αρκετα ευαισθητο στα φαρμακα ψαρι....μια συντομη θεραπεια με αλατι πιστεθω δεν πειραζει τα φυτα και τα ψαρια.

Παντως για loach οπως εσυ χρειαζεται το πολυ 2-3 γραμμαρια ανα λιτρο για ασθενεια και 1 γραμμαριο αντε 1 και 1/2 οταν βλεπω τα γκαμπυ καπως προκειμενου να προλαβω το κακκο αν ερχεται....
Ξαναπαραθετω το πρωτο σου ποστ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου αρεσει πολυ και η ψαροσυνθεση δεν με πολυπειραζει οπως ειναι...με λιγο αλατι καθε 3-4 αλλαγες νερου ζουνε ολα αυτα (corydoras , ροδοστομα, γκαμπυ, red cherry. κλοουν,υβριδια πλατυ .αρλεκινοι) μια χαρα.....
Και γραφω (χωρις να ειμαι ουτε εγω γιατρος) και τη δικη μου αποψη ετσι για να υπαρχει για τον αναγνωστη του θεματος.
Σε ενυδρειο με cory και Loaches, η προταση προσθηκης αλατιου για προληπτικους λογους, αν οχι υπερβολικη, τουλαχιστον χρηζει υπενθυμισης για μεγαλη προσοχη λογω της ευαισθησιας των ψαριων αυτων στο αλατι (που δεν ειναι φαρμακο κατα τα αλλα)
Ενας επιπλεον λογος (εκτος των παραμετρων του νερου) της ασυμβατοτητας ζωοτοκων και cory-loaches κλπ (οπως και tetras, φυσικα οχι τοσο οσο τα cory-loaches) ειναι και η συνηθης χρηση αλατιου στα ενυδρεια με ζωοτοκα (ως επι των πλειστων guppy, molly, endler).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01518 seconds with 11 queries