Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 31-05-10, 12:40
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Όπως σου τα είπαν τα παιδιά παραπάνω. Μόνο να προσθέσω:

1. Πάρε μια Α/Ο (αντίστροφη όσμωση) κάποια στιγμή, με 60κάτι ευρουλάκια http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858
θα έχεις πιο ευτυχισμένα και υγιή ψάρια και το κεφάλι σου ήσυχο από προβλήματα, αρρώστιες και τρεξίματα, ενώ το κόστος είναι ένα πάγιο έξοδο
που αξίζει τον κόπο και μακροπρόθεσμα θα σου βγεί πιο φθηνά από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο μαλακώματος του νερού (χημικά, τύρφη, απιονισμένο κλπ).

2. Μια χαρά είναι το 900άρι για τα λίτρα και την ψαροσύνθεσή σου, αν κι εγώ θα σου πρότεινα να πας είτε σε 1 μεγαλύτερο, είτε σε 2 μικρότερα.
Αν τα βγάζω σωστά και τα λίτρα σου είναι 270 (περίπου 220-230 καθαρά), τότε εγώ θα έπαιρνα φίλτρο που να γυρνάει 1200-1500 λίτρα/ώρα
(καθόλου χαζή ερώτηση και καλή πρόταση από το μαγαζί) ή 2 μικρότερα των 600-700 λίτρων/ώρα, ώστε κι αν στο μέλλον αυξηθεί πολύ η ιχθυοφόρτιση
ή βάλω πιο ρυπογόνα ψάρια (πχ κιχλίδες) να είμαι καλυμένος από φίλτρανση και να μην ανησυχώ. Το πιο δυνατό δεν είναι πρόβλημα, η κατανάλωση βέβαια είναι.
Τα 2 αντί για 1 είναι πιο ευέλικτη επιλογή και μπορείς να τα καθαρίζεις εναλλάξ, χωρίς να ανησυχείς για την βιολογία, ενώ κι αν το 1 σταματήσει,
θα σε καλύπτει το άλλο για αρκετό διάστημα. Αυτά, υπό την προϋπόθεση ότι έχεις πού να κρύψεις 2 φίλτρα, 4 σωλήνες κλπ αντιαισθητικά εξαρτήματα.
Σιποράξ χρειάζεσαι όσο ακριβώς θα χωρέσει το φίλτρο σου, ανάμεσα σε 2 σφουγγάρια και μια λεπτή στρώση ενυδρειακό βαμβάκι (υαλοβάμβακα).

3. Ναι, είναι πιο ανθεκτικοί, αν δεν σε ενοχλεί βέβαια το γεγονός ότι μεγαλώνουν περισσότερο από τους οτόκυκλους.

4. Εκτός από σιποράξ, σφουγγάρια και υαλοβάμβακα, θα χρειαστείς και λίγο ενεργό άνθρακα μόνο για τις πρώτες 1-2 εβδομάδες, μετά τον πετάς.
Τα υπόλοιπα δεν είναι απαραίτητα. Η τύρφη βοηθάει (εγώ χρησιμοποιώ), αλλά θέλει συχνή αλλαγή και μακροπρόθεσμα κοστίζει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries