Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 30-05-10, 22:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε και καλή αρχή (ξανά).
Τον σχεδιασμό και την επιλογή εξοπλισμού και υλικών τα βρίσκω σχεδόν άριστα, προσωπικά λίγα πράγματα θα άλλαζα, όχι λόγω λάθος επιλογής,
αλλά λόγω προσωπικού γούστου, όπως πχ το φίλτρο, απλά γιατί κατά τύχη ποτέ δεν είχα JBL, γι αυτό έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε άλλες φίρμες.
Τα ενυδρεία τύπου Vision δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τον καθαρισμό του "παρμπρίζ", είναι καθαρά θέμα γούστου και αισθητικής, εμένα μου αρέσουν.

Εφόσον βάλεις και υπόστρωμα, δεν πειράζει να αργήσεις λίγο το υγρό λίπασμα, εγώ πάντως θα το ξεκινούσα από την αρχή σε μικρές δόσεις.
Η επιλογή των φυτών μου αρέσει πάρα πολύ, απλά στη θέση σου θα ξεκινούσα με λιγότερες ρίζες (πχ 10) και θα τις αύξανα σταδιακά, είτε
με κλάδεμα και επαναφύτευση, είτε με δωρεές κλαδεμάτων από τις αγγελίες, είτε με μεταγενέστερες, σκοπευμένες αγορές.

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη στα έτοιμα βακτηριακά ζουμιά, θα προτιμούσα μπόλι ή έστω στρώσιμο με αμμωνία αν δεν βρεις μπόλι.
Τον μονομάχο ή το οποιοδήποτε ψαράκι θα το έβαζα μόνο μετά τις πρώτες επιτυχημένες μετρήσεις (αν είναι δυνατόν με υγρά τεστ).

Τέλος, η ψαροσύνθεση που σκέφτεσαι μου φαίνεται ταιριαστή, αρκεί να μην ξεφύγεις πάρα πολύ στους αριθμούς και το "πήξεις", πρόσεξε
λίγο τους οτόκυκλους που είναι ευαίσθητοι και καλό είναι να μπουν αργότερα, όταν το ενυδρείο θα έχει ωριμάσει πλήρως.
Άκου τι θα σου πουν και οι άλλοι, μάζεψε γνώμες, ζύγισέ τα και ...όρμα για αγορές, άντε τυχερέ, σε ζηλεύω, καλογέμιστο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01432 seconds with 11 queries