Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 30-05-10, 21:49   #1
Βοήθεια στο ξεκίνημα
 
Το avatar του χρήστη EvanAquarist
EvanAquarist
Junior Member
Εγγραφή: 30-05-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 17

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
EvanAquarist Ο χρήστης EvanAquarist δεν είναι συνδεδεμένος 30-05-10, 21:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους,φρέσκος στο forum και μετά από πολύ ψάξιμο σκέφτομαι να στήσω ένα κοινωνικό ενυδρείο...πριν 10 χρόνια είχα πάλι ένα 180λτρ αλλά λόγω μικρών παιδιών και άλλων αιτίων δεν ευδοκίμησε πολύ...
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Αnubia 100x42x65 από το petcity με καμπύλη πρόσοψη σαν το Vision 180 της Juwel
-Φίλτρο JBL CristalProfi 900 αλλά με 1κιλό Siporax Sera
-θερμαντικό σώμα Protherm JBL 200W
-2 T5 λάμπες JBL one Nature and one Tropica light
-υπόστρωμα Flourite της Seachem σε πάχος 5εκ και λεπτό στρώμα χαλικάκι JBL Manado 2-3mm κοκκομετρία
-2 ρίζες Μangroven και 1 πέτρα Παγόδα και 2 μικρότερες από λάβα
-Γύρω στις 30 ρίζες φυτά από Tropica με χαμηλές απαιτήσεις σε φωτισμό και CO2 όπως:Anubias barteri nana,Cryptocoryne wendtii tropica,Echinodorus bleheri,Ceratophyllum demersum,Microsorum pteropus narrow,Egeria densa,vallisneria spiralis nana,bacopa monnieri,Hygrophila diformis,taxiphyllum barbieri

Θέλω να ρωτήσω αν σαν σχεδιασμός είναι σωστός και επίσης αν τα ενυδρεία με κουρμπαριστό μπροστινό τζάμι είναι εύκολα στο καθάρισμα από άλγες (πχ με τους μαγνήτες καθαρισμού?ή να προτιμήσω το αντίστοιχο με επίπεδο τζάμι??
-Επίσης,μετά από πόσες μέρες χρειάζονται λίπασμα υγρό τα φυτά γιατί αλλού διάβασα ότι μετά από 4-6 εβδομάδες για να ξεπεράσουν το σοκ μεταφύτευσης και αλλού από την πρώτη εβδομάδα λίγο και μετά την τρίτη περισσότερο
Έχω έναν μονομάχο σε γυάλα και τα πάει περίφημα...να τον βάλω πρώτον μέσα να μου ξεκινήσει καλά το ενυδρείο?Παράλληλα με τα έτοιμα βακτηριακά ζουμιά?
Υ.Γ Σκέφτομαι να βάλω 2 Colisa lalia,2 Trichogaster leeri ,10 καρδινάλιους,Corydoras,Otonciclus και Crossochilus siamensis και ίσως λίγα Τέτρα ακόμα μαζί με λίγες Γαρίδες Japan και λίγα κίτρινα σαλιγκάρια

Κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο...μην κάνω καμιά χοντρη πατάτα

Ευχαριστώ....βαγγ.
Εμφανίσεις: 4621
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01787 seconds with 12 queries