Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 17-01-16, 05:22
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά καλημέρα,

Να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Την Τετάρτη που μας έρχεται είναι αισιίως μία εβδομάδα που θα έχω τα ψαράκια μέσα. Εκεί σκοπεύω να κάνω και μία αλλαγή νερού της τάξεως του 30%.

Με αφορμή αυτό πήγα σε έναν ενυδρειά να πάρω κάποια πράγματα, σε αρκετά γνωστό κατάστημα αποκλειστικά για ψαράκια και μου είπε:


1) Εφ'όσον έβαλα τα ψάρια και έριξα και 3 μέρες επιπλέον βακτήρια να σταματήσω, να δω πως θα σταθεί η βιολογία με τα υπάρχοντα και να μην αλλάξω νερό για 25 μέρες. Δεν ήταν σίγουρος για το αν αυτά τα βακτήρια μου μηδενίζουν και τα νιτρικά.

2) Ζήτησα έναν πολύ φτηνό θερμοστάτη και την πιο απλή αντλία για να τα προετοιμάσω στον κουβά. Και εδώ έρχεται το κουλό. Μου έριξε Χ και μου είπε πως δεν χρειάζομαι τίποτα από τα 2. Λέω κουλό γιατί να πουλήσουν θέλουν.
Μου είπε άσε το νερό σε θερμοκρασία δωματίου μία μέρα και μην ανησυχείς για την κυκλοφορία του γιατί σε 1 ημέρα το νερό δεν χαλάει. Εδώ να σημειώσω πως επειδή απότι κατάλαβα το μαγαζί είναι δικό του , στήνει μέσα όλα του τα ενυδρεία. Δεν θέλω να τον ακυρώσω απλά δεν μπορώ να μη το διερευνήσω!

Αυταααά... και θα ήθελα την γνώμη σας!

ΥΓ. Την αλλαγή νερού θα την κάνω με μία σκουπίτσα βυθού που έχω. Γενικά κάτω μάζεψε η άμμος απότι βλέπω κατακάθι παρόλο που ταίζω λίγο. Πρέπει να ναι υπολείματα γενικά από το ξύλο και τα φυτά γιατί είναι πολύ νέο το ενυδρείο.
ΥΓ2. Ο αρσενικός μου κριμπενσάκος για πρώτη φορά σήμερα κυνήγησε λίγο την θυληκιά κανένα 5λεπτο. Αυτός έχει κοντά στα βράγχια 1-2 στίγματα , αλλά είναι με χρώμα. Νομίζω μπλε και λίγο κιτρινωπό. Το χρωματάκι του είναι και όχι κάτι για ανησυχια ε;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01462 seconds with 11 queries