Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 07-12-17, 10:30
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Για τη διαρκεια που θα εχει η πτωση του ph απο το stratum κι εγω δεν ειμαι σιγουρος. Δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα πιστευω πως καποια στιγμη θα εξασθενισει αυτο το εφε. Δεν θα στηριζομουν το stratum οσον αφορα το ph. Και τα ξυλα επισης μαλακωνουν το νερο (αν χρησιμοποιουνται πρωτη φορα στο ενυδρειο) αλλα σιγα σιγα σταματαει αυτο.
Αν το εχεις στημενο παραλληλα το 60αρι τοτε παιρνεις υλικο απ'το eheim, μπολιαζεις το εσωτερικο του rio με αρκετο υλικο, το βαζεις σε διχτακι και αντικαθιστας καποιο απ'τα σφουγγαρια-τουλαχιστον το πρασινο&το μαυρο του ανθρακα αν υπαρχει- και βαζεις μαζι και τα ψαρια. Σταδιακα μπορεις να αντικαταστησεις ολα τα σφουγγαρια με καποιο αλλο καλυτερο υλικο.

Μετρας παντα με τεστ NH3/NH4, NO2&NO3 για να σιγουρευτεις οτι πετυχε το μπολιασμα.
Τετρα και πλεκο τα εχεις τωρα σε νερο βρυσης ετσι; Οποτε δεν χρειαζεται να μαλακωσεις το νερο στο καινουριο πρωτα για να τα βαλεις. Τα πετας μεσα κατευθειαν. Το νερο θ'αρχισει να μαλακωνει σιγα σιγα απ'το stratum και θ'αρχισεις κι εσυ να προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σε βαρελι π.χ. με τυρφη ετσι ωστε σε καθε αλλαγη να το μαλακωνεις και λιγο.
Ξεκινα με μικρη ποσοτητα τυρφης, οι αλλαγες σε σκληροτητες, ph κλπ δεν πρεπει να γινονται αποτομα. Δεν εχω χρησιμοποιησει τη συγκεκριμενη τυρφη και δεν μπορω να σου προτεινω δοσολογια. Θα μας πει καποιος που το εχει κανει. Αλλιως ξεκινας και δομιμαζεις και βλεπεις με μετρησεις πως παει...
Προτεινω την επεξεργασια το νερου με την τυρφη να την κανεις σε βαρελι προετοιμασιας με καποιο φιλτρο εσωτερικο με αρκετο χωρο ή εξωτερικο ή ακομα και μπουκαλι κομμενο με μια αντλια στο στομιο οπως ειχα κανει εγω.
Eχει αρκετα σχετικα θεματα στο φορουμ...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%F5%F1%F6%E7

-------------------------
Κοιταζεις τα προφιλ των ψαριων σου, αποφασιζεις που θες να ριξεις σκληροτητες και ph και αναλογως προχωρας.
Αν δεν γινεται δουλεια για το ph μονο με την τυρφη τοτε το βλεπουμε και για α.ο. αλλα δεν νομιζω να χρειαστει εφοσον θα'χεις και CO2.
Τωρα οσον αφορα το CO2 ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο...
Δεν γνωριζω πολλα για να σου πω. Ξερω πως το ph εξαρταται απο την kh και το CO2. Κοιτα εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
Αρα αφου θα βαλεις μπουκαλα (?) CO2 βαζεις και ph controller και εχεις σταθερο ph...στη θεωρια αυτα τωρα γιατι δεν εχω εμπειρια...
Μαλακο νερακι απο την τυρφη, σταθερο ph με τον controller και ειμαστε οκ.
Ετσι νομιζω εγω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 07-12-17 στις 10:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01650 seconds with 11 queries