Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 27-10-14, 23:26
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή φρεζα

Νομιζω οτι τα ειπε ολα ο φιλος. Σε απλα λογια για να κανω μια καλη κατασκευη που θελει βιδωμα σε ξυλα το σωστο ειναι να κανω μια τρυπα λχ με τρυπανακι 2 χιλ. Απο την πλευρα που θα ενωθουν προς τα εξω. Απαλα κ οχι με ζορι για να μην ξεφτισει το ξυλο.μετα με την φρεζα των 6 χιλ ανοιγω λιγο την τρυπα που θα μπει η βιδα ( επισης αν εχει ξεφτυσει λιγο η επιφανεια η φρεζα το καθαριζει) τοτε βαζω την βιδα κ το βιδωνω. Σε χρηση ηλεκτρικου κατσαβιδιου με την μεθοδο αυτη πετυχαινουμε τελειο σφιξημο των δυο σωματων χωρις να ανοιγουν ρογμες, χωρις να ανασηκωνουν επιφανειες κ με ωραια φινιρισματα οπου βολευουν κ για στοκαρισμα αλλα κ ετσι σκετα

Καλες κατασκευες σε ολους
-------------------------
Για να μην απορισει κανεις για το τρυπημα κ το φρεζαρισμα ενω μπορει να γινει με το ενα εργαλειο κ μια πλευρα μονο, εγω προτιμω να τρυπαω απο την πλευρα που θα ενωθουν κ να φρεζαρω μετα απο την αλλη.
Αυτο το κανω επειδη σχεδον ολα τα ξυλα οσο απαλα κ αν το κανεις μολις σκαει μυτη το τρυπανακι να ανασηκωνει προς τα εξω ενω εγω το θελω απολυτα ισιο.
Ιδιοτροπιες θα λεγε κανεις αλλα αυτα ειναι κολπα που μου τα μαθανε μαστοροι ξυλουργοι που κανανε σκαλιστα στο χερι κ ειχαν δραπανακια σαν τις χραπα χρουπες υδραυλικα... Δεν ξερανε μπαταριες κλπ εργαλεια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polykarpos : 27-10-14 στις 23:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01940 seconds with 11 queries