Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 18-12-14, 00:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο καλησπέρα , θα σου παραθέσω ξανά απο εισαγωγέα στην Ελλάδα την τυπική χημική σύσταση της ελαφρόπετρας , δες εδω

προφανώς δεν ειναι μόνο διοξείδιο του Πιρυτίου..

αν ήταν μόνο γυαλί τότε θα πήγαινα με τα "κουβαδάκια" μου στην παραλία κ θα έβαζα άμμο σε διχτάκι κ θα το βάφτιζα ΣΟΥΠΕΡ ΦΙΛΤΡΟ !

λοιπόν

ουτε μικροσκόπιο χρειάζομαι ούτε το πνεύμα ειρωνείας!
Οπως ανάφερε ο Τακης , είναι καλό να γίνεται μια αναφορά περι των υλικών κ ότι είπα ειναι απο τις αναφορές της εν λόγω εταιρείας.

οσο για το αν θα κινηθεί νομικά η όχι η ΕΗΕΙΜ κτλ είναι δικό τους θέμα , βέβαια απο μέρους μου όποιος αναφέρει ονομαστικός προϊόντα άλλων εταιρειών κ τα συγκρίνει με δικά τους , τους θεωρώ πολύ φτηνούς...

Αν έχω δοκιμάσει την ελαφρόπετρα... κ βέβαια την έχω δοκιμάσει , όμως όχι μόνη της αλλά σε συνδυασμό με άλλα υλικά. αν εννοείς αν έχω αντικαταστήσει τα υφιστάμενα κεραμικά με μόνο ελαφρόπετρα , οχι δεν θα το κανω ποτέ...

Βέβαια το θέμα είναι οτι η αρχική αναφορά ελεγε για ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ , καθαρή , απλη τυπική απο μεγάλα καταστήματα.

έθεσα τις απόψεις μου για μερικά υλικά κ τόνισα ότι ΔΕΝ θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με μερικούς κτλ κτλ για τα υλικά όμως το ίδιο θα μπορεί να πει κανεις κ για τα απλα λεντ φωτακια με τα ειδικα λεντ φωτακια για φυτα , με τις λαμπες φθοριου , τον ζεόλιθο κοκ...


σε καθε αποψη ο καθενας εχει μια προσωπική γνωμη κ αποψη , αυτό ΔΕΝ παει να πει οτι ειναι κ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ ή πρέπει να πουλάει πνεύμα!

ακόμη κ ίδια υλικά σε ίδια ενυδρεία θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά ο ενας χομπυστας έχει διαφορετικά ζωντανά απο τον άλλο κ διαφορετικό τρόπο ταίσματος...


αρα τα πάντα είναι ανάλογα με το πως κουμαντάρει καποιος το ενυδρειο του


αν κανεις 30% αλλαγή νερού κάθε μέρα τότε βάλε μέσα στο φίλτρο κ βότσαλα απο το ποτάμι! αχρηστα θα σου είναι!

κ επίσης , νομίζω οτι στο τέλος της ημέρας εδώ δεν ειμαστε για να αποδείξουμε ποιος είναι πιο επιστήμονας απο τον άλλον , ποιος εχει παραπανω ετοιμα Links απο τον αλλο κοκ ουτε να ερχομαστε σε κόντρες σε πράγματα που δεν ειναι ΚΑΝ ΣΤΑΝΤΑΡΤ κ ολοι λένε οτι τα ΠΑΝΤΑ ΡΕΊ κ παίζουν σε όλα χιλια δυο πραγματα σαν κυριοι παράγοντες


βεβαια στο τέλος της ημέρας στα παραπάνω ποστ πιο πολλά διαβάζω σαν τσακωμούς κ επικράτηση απόψεων παρά ανταλλαγή απόψεων

κ σίγουρα αυτο ΔΕΝ βοηθάει σε ΤΙΠΟΤΑ νεους φίλους τόσο στο φόρουμ μας όσο κ στο χόμπυ μας!

καλη συνέχεια
Προφανως και δεν ειναι αυτο που πουλαει 100% υελος.
Η ελαφροπετρα σαν υλικο ειναι 100% υελος. Αυτο δεν το λεω εγω το λεει η γεωχημεια.
Προφανως λοιπον αυτο που πουλαει, ειναι σε ενα ποσοστο του ελαφροπετρα. (παντα ετσι γινεται)
Οσο πιο "καθαρη", τοσο πιο καλη.
Και αυτο ειναι πολυ καλο ποσοστο.
(η ιδια ειναι κι αυτη, απο το γυαλι - δες τις "αλλες εφαρμογες" στο pdf)

Οταν μια εταιρεια (ιδιως αμερικανικη, που υποκειται στους αντιστοιχους νόμους) αναφερει ονομαστικα ανταγωνιστες σε μια μελετη, για μενα δεν ειναι φτηνη, ειναι πολυ καλα προετοιμασμενη.

Στηριξες τα επιχειρηματα σου σε υποθεσεις. Δεν εχεις δει τιποτα απο αυτα να γινονται.
Στηριξα τα επιχειρηματα μου σε απλες αναφορες. Δεν μπορω να το κανω ονομαστικα.
Κανεις μας δεν μπορει να αποδειξει αυτα που υποστηριζει.

Οποτε, οποιος θελει μπορει να δοκιμασει κι αυτος να στηριξει ολη τη βιολογια του (χωρις κανενα αλλο υλικο ως βοηθεια) στην ελαφροπετρα και να μας πει την αποψη του και τις παρατηρησεις του
Πιστευω οτι υπαρχουν ηδη πολλοι και θα μπορουσαν να γραψουν τις αποψεις τους (θα ανοιξω θεμα τωρα, πιστευω να ειναι ενδιαφερον)

Οποιος εχει μικροσκοπειο ας ριξει μια ματια και σε επωνυμα υλικα και να τα συγκρινει με την ελαφροπετρα.
Ισως βρει καμια ομοιοτητα σε μερικα

ΥΓ1 Δεν ειρωνευτηκα πουθενα.
Ημουν στη θεση σου πριν απο καιρο και σε καταλαβαινω.

ΥΓ2 και τα φιλτρα αμμου ειναι πολυ ενδιαφεροντα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02022 seconds with 11 queries