Θέμα: Nutrafin CO2
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-01-08, 16:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Thumbs up Nutrafin CO2

Καλημέρα σε όλους!

Υπάρχουν διάφορες πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα στο forum, αλλά επειδή είναι μάλλον διάχυτες (ο όρος διάχυση είναι από τις κεντρικές ιδέες του post ), αποφάσισα να ξεκινήσω καινούριο σχετικό thread.

Λοιπόν! Μετά από "ψαχούλεμα" στο forum και στο internet γενικότερα, και μετά από έρευνα αγοράς, αγόρασα το σύστημα CO2 της Nutrafin, με τα παρακάτω κριτήρια.
1ον. Επί της ουσίας είναι ένα έτοιμο DIY σύστημα, μια χαρά για αρχάριους, και για όσους δεν τα καταφέρνουν να ανοίγουν τρύπες σε μπουκάλια. Περιλαμβάνει ένα δοχείο, φακελάκια με ζάχαρη, μαγιά και σόδα, σωληνάκι σιλικόνης και μία φανταστική σκαλίτσα για τη διάχυση στο νερό.
2ον. Στην πορεία, μπορείς να μη χρησιμοποιείς τα δικά του υλικά, και να φτιάχνεις τη μαγιά μόνος σου. Ή ακόμη και να καταργήσεις το δοχείο της Nutrafin και να βάλεις μπουκάλι Coca Cola. (στην περίπτωση αυτή, βέβαια, πουλιέται και η σκαλίτσα μόνη της)
3ον. Ακόμα και σε μπουκάλα να πας κάποια στιγμή στο μέλλον, απ'όσο διάβασα, η σκαλίτσα θεωρείται αρκετά καλή για τη διάχυση του CO2 στο νερό.
4ον. Σε σχέση με τον αντίστοιχο κύλινδρο της JBL είναι σαφώς φθηνότερο (γύρω στα 25euro κάνει, και περίπου 6euro τα υλικά για ένα μήνα), και μικρότερο σε όγκο (σημαντικό πλεονέκτημα, δεδομένου ότι αυτά τα συστήματα απευθύνονται σε μικρά ενυδρεία).
5ον. Η πορεία της φυσαλίδας στη σκαλίτσα είναι όλα τα λεφτά!

Συνεχίζω λοιπόν. Το σύστημα είναι αρκετά καλοφτιαγμένο, και όπως διάβασα και από τους γκουρού του forum, δύσκολο να σου γυρίσει πίσω το νερό. Καλού κακού πάντως, μια βαλβιδούλα αντεπιστροφής την έβαλα κι εγώ, ούτως ή άλλως είναι αμελητέο το κόστος της.

Το 1ο πρόβλημα που είχα είναι ότι κατά την τοποθέτηση, κάποια βλακεία πρέπει να έκανα, και πήρε νερό το σωληνάκι. Και η πίεση του CO2 ήταν πολύ μικρή για να το σηκώσει πάνω και να το βγάλει. Οπότε φύσηξα με το στόμα για να φύγει το νερό και άρχισε να δουλεύει κανονικά.

Το 2ο πρόβλημα τώρα είναι η θερμοκρασία. Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι είναι τόσο ευαίσθητη η DIY παραγωγή CO2. Και σήμερα είδα ότι κάποια post που μίλαγαν για μεγάλο αριθμό φυσαλίδων το λεπτό σε Nutrafin, ήταν γραμμένα μέσα στο κατακαλόκαιρο! Τώρα, η θερμοκρασία του δωματίου που έχω το ενυδρείο είναι γύρω στους 18-20 βαθμούς. Αυτό φαντάζομαι το αντιμετωπίζετε όλοι, εε? Και όσοι χρησιμοποιούν Coca Cola.. Υπάρχει καμία πρόταση-πατέντα να ζεσταίνουμε το δοχείο και να το διατηρούμε ζεστό?

Πάντως, για όσους ενδιαφέρονται να το αγοράσουν, μέχρι στιγμής φαίνεται πως δουλεύει μια χαρά!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02231 seconds with 11 queries