Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 02-04-15, 15:19
Hlio Ο χρήστης Hlio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2015
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εβγαλα λαθος συμπερασμα απο το ποστ σου, οτι πιστευεις οτι με το οξυ θα βγαλεις σιγουρο συμπερασμα, τοτε κακως ποσταρα το κακοπροαιρετο σχολιο μου για να σε προειδοποιησω.

Προσωπικα αναγνωριζω τι ειδος πετρωματος ειναι, πριν το βαλω στο ενυδρειο, αλλιως αν δεν μπορει να γινει αναγνωριση, το βαζω σε δοχειο και ελεγχω για καμποσο διαστημα, αν επηρεαζονται οι τιμες του νερου.
Με το οξυ, το μονο που μπορω να εξακριβωσω, ειναι οτι ειναι οντως ασβεστολιθικο και οχι οτι δεν ειναι.
Και εσυ δεν ψαχνεις για ασβεστολιθικες (αν δεν βγαζω παλι λαθος συμερασμα), αλλα για μη ασβεστολιθικες,

ΥΓ. Οσο να'ναι ομως, προσωπικα δεν χρειαζεται να κανω αυτα τα "πειραματα" που προτεινονται, γιατι ο γεωχημικος καθηγητης πανεπιστημιου που εγραψε το αρθρο, ειναι φιλος και γειτονας και κανει αυτος την αναγνωριση.

.
Πήρες το μισό ποστ που είχα γράψει... Στα μέρη που βρίσκω πέτρες εδώ στην Τρίπολη δεν ξέρουν τι είναι και αν είναι αδρανείς ή ασβεστολιθικές. Η μόνη επιλογή που έχω για να τις τεστάρω στο μαγαζί είναι μόνο με οξύ. Μετά θα τις δοκιμάσω και αν ανεβάζουν την σκληρότητα που είναι ήδη αρκετή θα τις αλλάξω. Αυτό το κάνω για εξοικονόμηση χρημάτων και όχι για ακριβή έλεγχο του πετρώματος.

Το πέτρωμα θα το βρω και αφού το αγοράσω θα προσπαθήσω να μάθω τι είναι και δεν θα το βάλω αμέσως στο ενυδρείο. Θα δοκιμαστεί πρώτα σε ξεχωριστό χώρο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω την παραμικρή ιδέα από πετρώματα γι αυτό και έψαχνα έναν οδηγό. Τώρα αν και πάλι δεν κάνει θα κάνω μία λάθος αγορά, αλλά θα έχω κάνει ένα μικρό πρόχειρο τεστ.

Θα πάω και εδώ να ψάξω και αν δεν ξέρουν ούτε και εκεί τι είδους πέτρες πουλούν, τότε τυχαία αγορά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01675 seconds with 11 queries