Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 28-04-09, 22:05
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Thanks kornek! Χαιρετισμούς στην όμορφη Λεμεσό!

Στο Eheim Pro III 2076e με ποια σειρά να βάλω τα διάφορα στρώματα φίλτρανσης; Τα έχω βάλει ως εξής: Είσοδος νερού => Μπλε σφουγγάρι => Υαλοβάμβακας => Μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό-μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό υλικό (substrat) => Έξοδος νερού. Σωστή η διάταξη;

Ακόμα, στο Eheim 2215 Classic που θα προμηθευτώ σύντομα, πέρα από το 1 λίτρο τύρφη, τι άλλο να χρησιμοποιήσω ως υλικό; Λογικά θα έχει ήδη μπλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα, ή μήπως όχι; Επίσης, μου περισσεύει 1 λίτρο βιο-μηχανικό μακαρόνι...

Να πάρω και για αυτό substrat ή μήπως τίποτα βιομπάλες για μηχανική φίλτρανση;
Η Λεμεσός σε χαιρετάει
Το Eheim Pro III 2076e δεν το ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι τις ίδιας φιλοσοφίας στο θέμα της φίλτρανσης με το 2075 που ψάχνομαι να αγοράσω αυτές τις μέρες. Αν έχω δίκαιο (καλήτερα να μας το επιβεβαιώση κάποιος γνώστης του φίλτρου) η σειρά των υλικών από κάτω προς τα πάνω έχει ως εξής: Μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό-μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό υλικό (substrat) => Υαλοβάμβακας => μπλε σφουγγάρι (αυτή είναι η σειρά που προτείνη η Eheim για το 2075). Τώρα σε περίπτωση αγοράς του 2215 θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις το 1/2 από το μακαρόνι (βάλτο στο 2215) από το 2075 και να το αντικαταστήσεις με substratpro.
Επίσης θα συμφωνήσω με το φίλο ΧρήστοΠ ότι η τύφρη καλήτερα να μπεί αφού στρώσεις το ενυδρείο. Βασικά δεν γνωρίζω αν επιβαρύνει το στρώσιμο αλλά σίγουρα επιβαρύνει τη τσέπη σου αφού χάνει τις ιδιότητες της χωρίς ουσιαστικό όφελος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries