Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 05-10-10, 09:19
lenia Ο χρήστης lenia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Λοιπόν τώρα που το λετε όσον αφορά το ταισμα τους έχω κάνει το εξής: έχω μειώσει λίγο την έτοιμη ψαροτροφή που τους δίνω γενικά, και άρχισα εδώ και λίγο διάστημα να τους δίνω αρακά-μαρούλι-καροτο...ειδικά τον αρακά τον ''ρημάζουν''....απο τότε που τους άρχισα την φυσική τροφή είναι γενικά πολύ κεφάτα και παιχνιδιάρικα...μου φαίνοται πιο υγιεί!!!! Άσε που μόλις φάνε αρακά αμέσως ενεργούνται, λειτουργεί μέσα σε λεπτά το έντεράκι τους....την θερμοκρασία τους δεν την αλλαξα εγώ μα ίσως να έπεσε λίγο μιας που και γενικά οι μέρες αυτές είναι πιο δροσερές....στο σπίτι μου μέσα έχει 20 βαθμούς....αλλαγή στο νερό κάνω μικρες κάθε βδομάδα και όταν δω οτι αρχίζει να θολώνει,κάνω μια μεγάλη περίπου μια φορά τον μήνα...τελευταία φορά τους έκανα ένα γενικο και πιο σχολαστικό καθάρισμα....δηλαδή τα έβγαλα εντελώς απο το ενυδρείο τους και άδειασα σχεδόν όλο το νερό, πλένοντας με ένα βετέξ και χωρίς αποριπαντικά τα τζάμια, και τρύβοντας το χαλίκι τους καλά με τα χέρια.
Δεν χρησιμοποιώ καμιά χημική ουσία ποτέ στο νερό τους.
Είχα τραυματική εμπειρία με προηγούμενα ψαράκια και χημικά απο τότε ΤΕΛΟΣ.
Δεν ξερω αν κάνω καλα μα τουλάχιστον έτσι τα ψαράκια μου ζουν πολύ καιρό μαζί μου, πάνε τώρα 3 χρόνια, και γενικώς είναι πολύ υγιεί...φτου φτου...το μόνο που κάνω είναι να αραιώνω πολλές φορές το νερό την βρύσης με νερό απο γύρω χωριά (απο πηγές δηλαδή) που πάμε και πέρνουμε σε μπετονάκια σε αναλογία 30-70(νερό βρύσης) περιπου....
Πάντως αυτό που πιστεύω πιο πολύ οτι συντέλεσε στο φλερτ είναι ο αρακάς και γενικά η φυσική τροφή τους...έχουν αλλάξει στην συμπεριφορά τους πολύ....είναι τόσο ορεξάτα!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01510 seconds with 11 queries