Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 04-01-12, 15:45
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Μίμη το θέμα είναι να βρεις την χρυσή τομή, ούτως ώστε να μοιράζεται η επιθετικότητα, να είσαι εντάξει με την βιολογία σου και ταυτόχρονα να βλέπεις και τι εστί αφρικάνα.

Όσο για τις πέτρες μην τρελένεσαι, βάλε όσες θέλεις, έτσι κι αλλιώς τα Mbuna όλο γύρω-γύρω από τις πέτρες είναι. Πιο πολύ μετράνε οι διαστάσεις, παρά τα λίτρα σε αυτή την κατηγορία.

Επισης μην αλλάζεις συνεχως το aquascape. Με αυτό που κάνεις σώζεις όλα τα μικρά ψάρια, αλλά από την άλλη στρεσάρεις διαρκώς όλα τα μεγάλα. Χάνονται οι περιοχές και όλες οι διαδικασίες ξεκινούν πάλι από την αρχή. Είναι σαν να τα βάζεις σε ένα νέο ενυδρείο κάθε μήνα. Θα πρέπει πάλι να εγκληματιστούν, να οριοθετήσουν περιοχές κλπ..

Και κάτι ακόμα... Η μάνα θα βρει τον τρόπο να αμυνθεί και όταν έρθει η ώρα να φτύσει τα μικρά αν έχεις κρυψώνες διαφορετικών μεγεθών θα επιβιώσει μεγάλο ποσοστό των μικρών. Έτσι γίνεται και στη λίμνη άλλωστε.

Συμφωνώ ότι οι πολλαπλές γέννες, στο συγκεκριμένο ψάρι, δεν δείχνουν ότι τα ψάρια νιώθουν όπως στον βιοτοπό τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο άλλος είναι να γεμίσεις το ενυδρείο ψάρια, έτσι ώστε το τελευταίο που τα απασχολεί είναι να οριοθετήσουν περιοχή και να την προστατεύσουν (αφού κάτι τέτοιο είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει).....επίσης η επιθετικότητα σε αυτή την περίπτωση (από ότι έχω παρατηρήσει δηλαδή σε παρόμοια ενυδρεία) δεν μειώνεται....απλά μοιράζεται δεξιά και αριστερά οπότε δύσκολα ένα ψάρι στρεσάρεται τόσο που να του δημιουργηθεί πρόβλμα.

....τα πιο πάνω με κάθε επιφύλαξη αφού στηρίζονται στα όσα έχω εγώ δει τον τελευταίο 1,5 χρόνο που ασχολούμε και με τα αφρικάνικα.....ίσως έχω λάθος, ίσως απλά να έτυχε!
Μια χαρά τα λες.

Τα ξαναλέμε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01538 seconds with 11 queries