Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 15-10-12, 21:21
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή Τι δεν καταλαβαίνεις; Τι δεν καταλαβαίνεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως δεν εχεις καταλαβει τι ρωταω...
Καληνυχτα και καλη εβδομαδα και σε σενα!
Φίλε μου lionor, έχω καταλάβει τι ρωτάς, απλά δεν μπορείς να καταλάβεις ένα βασικό στοιχείο στην ψύξη. Στο ξαναλέω λοιπόν για ακόμη φορά. Όσο μεγαλύτερη ροή αέρα έχεις τόσο πιο άμεση ψύξη θα πετυχαίνεις.

Τη μεγαλύτερη ροή την πετυχαίνεις με μεγάλους σε ροή αλλά και ποσότητα ανεμιστήρων. Ο θόρυβος είναι κάτι σχετικό. Αναλόγως πόσο ενοχλεί τον κάθε ένα. Υπάρχουν πάμπολλες επιλογές. Όταν είναι να επιλέξεις ανεμιστήρες θα κοιτάξεις την ροή (cfm) που έχουν και τον θόρυβο (db). Υπάρχουν ανεμιστήρες με πολύ καλή ροή και αρκετά χαμηλό επίπεδο θορύβου (λίγο πιο τσιμπημένοι από τους απλούς).
Ένα άλλο θέμα που τέθηκε, το θέμα για το αν σου χτυπάνε στους ανακλαστήρες. Το δικό μου όπως θα είδες, όχι μόνο έχει ανακλαστήρες αλλά έχει και διπλές λάμπες (=4). Δεν θα υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα με τα 12άρια. Αλλά ακόμη και αν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, υπάρχουν λεπτοί ανεμιστήρες σαν αυτούς.
Όπως σου είπα και πριν, οι επιλογές σου είναι πάμπολλες. Φαντασία και μεράκι να έχεις. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος να σου πει τι μέγεθος ή τι ροή πρέπει να επιλέξεις. Το θέμα είναι καθαρά εμπειρικό. Η άποψή μου είναι πως με 8άρια θα είσαι υπερευχαριστημένος αλλά αφού το κάνεις που το κάνεις γιατί να μην είσαι ένα επίπεδο ακόμη πιο πάνω με 12άρια;
Τι δεν καταλαβαίνεις; Τι δεν καταλαβαίνεις;
Όλα αυτά εντελώς φιλικά, Skydiver!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01970 seconds with 11 queries