Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 15-10-12, 11:53
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 12 αρια απεφυγε τα.Στο φλαπ του ριο 180 και εφοσον τα βαλεις απο την κατω πλευρα (εσωτερικα) πιθανοτατα να σου ακουμπανε στους ανακλαστηρες-αν εχεις,κιαν δεν εχεις σκεψου οτι ισως αργοτερα θα θελεις να βαλεις.
Το θορυβο-ο οποιος ειναι υποκειμενικο κατα ποσο ενοχλει καποιον-με δυνατα φουρφουρια σε cfm μπορεις να τον ριξεις αν τα δουλευεις στα 9 volt πχ κι οχι στα 12.
Εγω ειχα σε ριο180 και εχω ξανα σε 200λιτρο με καπακι απο ριο180 ,τεσσερις 9ποντους και μου κρατανε το ενυδρειο στους 26,5 ανετα (STC-1000).
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650154
Και οτι ειχα κατασταλαξει σε 12αρι
Επειδη ειμαι και...ασχετος, οι ανακλαστηρες ενισχυουν τον φωτισμο; Αν ναι, δεν σκοπευω να βαλω. Αν θα τα βαλω απο κατω ή απο πανω, ειναι ενα ερωτημα και αυτο, γιατι θελω να βαλω κατι προστατευτικο μπροστα τους, φοβαμαι μην πηδηξει το ψαρακι πανω του και γινει...φετες. Γι αυτο και σαν 1η σκεψη ειναι να τα βαλω απο πανω. Απο αυτα που μου δειχνεις ποσα τετοια ειχες και τι θερμοκρασιες δωματιου ειχες;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε εγω μπορω να καταλαβω τι ακριβως ρωτας,να πω την αληθεια.δεν υπαρχει ελαχιστη ροη,οποιαδηποτε ροη θα κατεβασει τη θερμοκρασια.το θεμα ειναι ποσο χρονο θα κανει η καθε ροη να φτασει τη θερμοκρασια εκει που τη θες.

κιεγω ειχα 2 ανεμιστηρες στα 160 λιτρα και μου κραταγανε σταθερη τη θερμοκρασια.στις μεγαλες ζεστες αν ξεφευγε λιγο δουλευανε λιγο παραπανω.10-15 λεπτα ωστε να την κατεβασουν κατω απτο "trigger" του controller.δεν ειναι κακο αυτο.ουτε θα παθουν τιποτα τα ψαρια με μισο η ενα βαθμο διαφορα για δεκα λεπτα.με τρεις ανεμιστηρες γυρω στα 55cfm στα 180 λιτρα εγω πιστευω οτι θασαι καλυμενος.τωρα αν θες να βαλεις πιο δυνατους η πιο πολλους ωστε να κατεβαζουν πιο συντομα τη θερμοκρασια εξαρταται απο σενα και ποσα λεφτα θες να δωσεις.
πιθανον να υπαρχει καποια φορμουλα ωστε να το υπολογισεις θεωρητικα αλλα δεν την ξερω γιατι δεν τη χρειαστηκα ποτε.
Δεν ξερω πως αλλιως μπορω να το εξηγησω... Αν οποιαδηποτε ροη, μπορει να φτασει την θερμοκρασια που θελω, τοτε αν βαλω π.χ. αυτο μονο του: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650154, θα κανει δουλεια. Το θεμα ειναι να μπορει να την κατεβασει την θερμοκρασια σε ενα ευλογο διαστημα (ας ειναι και 1-2 ωρες) και οχι να θελει καμια μερα ολοκληρη. Ανεφερα το παραδειγμα που ειχα το καλοκαιρι. Σε ενα 50λιτρο ειχα βαλει ενα συστημα 2 ανεμιστηρων, αυτο εδω:http://www.ebay.com/itm/JEBO-Aquariu...item27c73b63fb Σε γενικες γραμμες τα πηγαινε πολυ καλα, αλλα μια μερα, που ειχε απιστευτη ζεστη και υγρασια, δυσκολευτηκε να κρατησει την θερμοκρασια, και μαλιστα ανεβηκε και λιγο. Φαντασου να το ειχα αυτο στο 180 λιτρο και με φωτα αναμενα, που αν δεν κανω λαθος ανεβαζουν και αυτα την θερμοκρασια. Θα συμφωνησω μαζι σου, οτι με 3x55 cfm θα ειναι ικανοποιητικα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τα ανεμιστηρακια για να αποδοσουν την ονομαστικη ροη αερα που λενε πανω ο αερας πρεπει να εχει ανεμποδιστη διεξοδο στον εξωτερικο χωρο ιδιας η μεγαλητερης διατομης με του ανεμηστηρα οποτε αμα τα βαλεις ολα να βαζουν αερα μεσα στο τανκ και εχεις μονο τισ τρυπες απο πισω για εξοδο του αερα δεν πιστευω να κανεις ιδιεταιρη δουλια ανεξαρτητα τι ανεμιστηρα επιλεξεις..,
Γι αυτο σκεφτηκα να αφησω ανοιχτες τις 2 τρυπες που εχει απο πανω το καπακι. Αν δεν λεω βλακειες, και οι 2 προοριζονται για ταισμα. Οποτε ο αερας θα βγαινει και απο αυτες και απο τις πισω τρυπες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 15-10-12 στις 11:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01997 seconds with 11 queries