Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #181  
Παλιά 14-04-11, 19:23
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη στο ενυδρειο εχω θερμοστατη 300watt ας πουμε αλλα δεν καιει 24 ωρες.τα 315 watt που εχεις εσυ ολη την ημερα καινε σωστα?αυτο.
Εαν ομως αναλογιστει καποιος οτι μια λιμνη των 10000 λιτρων και βαλε καιει μονο 315 watt σε σχεσει με ενα ενυδρειο μερικων εκατονταδων λιτρων τοτε...καταλαβαινεις

Υπαρχουν λιμνες στα λιτρα του Βασιλη που καινε πολυ περισσοτερο ρευμα...για διαφορους λογους.. πχ θελουν περισσοτερο αερισμο η οι αντλιες τους δεν ειναι low voltage κλπ....

Πριν ενα χρονο η δικη μου λιμνη 6000 λιτρα ειχε καταναλωση 335 watt

Σημερα με τον πιο κατω εξοπλισμο εχω καταναλωση 210 watt.

Αντλια sequence 90 watt
Αεραντλια (RESUN LP 60) 50 watt
UV oase bitron 72 watt
Οπως καταλαμβαινεις, στο θεμα καταναλωση (σε σχεση με τις λιμνες) ολα ειναι θεμα εξοπλισμου αφου η σημερινη τεχνολογια βοηθα στον τομεα αυτο.
Αν παρουμε μια αντλια sequence low voltage 12000 λιτρων (καιει 90 watt) και την συγκρινουμε με μια αλλη αντλια παλι 12000 λιτρα, που δεν ειναι low voltage, η διαφορα θα ειναι τεραστια.
Για παραδειγμα, η βυθιζομενη αντλια της sera που ειχα περσυ 12000 λιτρων την ωρα, εκαιε 175 watt. Μια εξωτερικη αντλια 12000 λιτρων που δεν ειναι low voltage, θα καιει κατα πολυ περισσοτερο...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01434 seconds with 11 queries