Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-04-12, 19:17
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Unhappy Το κερατόφυλλο λιώνει

Γεια σας.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κερατόφυλλο μου, το οποίο και με ξενίζει, μιας και από όσο ξέρω, πρόκειται για εύκολο φυτό.

Διαθέτω ένα ενυδρείο 90 λίτρα, με δύο χρυσόψαρα, δύο μηλοσαλίγκαρα και πολλούς σαλιγκαρολαθρεπιβάτες! Το ενυδρείο είναι εξοπλισμένο με ένα fluval 205 και δύο Sylvania Grolux (18+18 watt).

Αγοράστηκαν τρία κερατόφυλλα τα Χριστούγεννα, τα οποία βρίσκονταν σε άριστη κατάσταση. Τήρησα πρόγραμμα 10ωρου φωτισμού και με την βοήθεια των λιπασμάτων Florin-K και FlorinMulti (18 σταγόνες από κάθε σκεύασμα, με αυτή τη σειρά, και διαφορά 2 ωρών μετά από κάθε εβδομαδιαία αλλαγή 20 λίτρων), μπόρεσα και είχα φοβερή ανάπτυξη σε 2-2,5 μήνες (έκανα και κλάδεμα)!!!

Το ενυδρείο φροντίζουν οι δικοί μου, μιας και εγώ εργάζομαι μακριά από την πόλη μου, για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Επιστρέφοντας για το Πάσχα, βρίσκω μια απελπιστική κατάσταση! Το κερατόφυλλο χάνει εύκολα τα φύλλα του, ο κορμός κόβεται εύκολα με απλό και απαλό τράβηγμα (πριν ήθελε δύναμη) και το φυτό έχει χάσει το πράσινο χρώμα του και είναι κίτρινο. Φαίνεται δε να είναι ελαφρώς καλυμμένο με κάτι άσπρο (ίσα που φαίνεται).

Μετά την σημερινή αλλαγή, μέτρησα νιτρικά 10-20 ppm. Άλλα τεστ δεν έκανα, ωστόσο έχω για pH, αμμωνία, νιτρώδη, σκληρότητες (όλα όσα έχω είναι υγρά τεστ TETRA και API).

Επίσης το φίλτρο είχε πολύ πεσμένη ροή, η οποία διορθώθηκε με καλό καθαρισμό του. Εννοείται ότι δεν καταστρέφω την βιολογία.

Τι μπορεί να φταίει, λοιπόν; Είναι δυνατόν το βρώμικο φίλτρο να έκανε την ζημιά;


Υ.Γ.
1. Να συμπληρώσω φόρμα; δεν είδα κάτι αντίστοιχο όπως υπάρχει για τις ασθένειες των ψαριών...
2. Συγγνώμη, για το μακροσκελέστατο () μήνυμά μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01531 seconds with 11 queries