Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 24-02-16, 13:27
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Το καλαθάκι αυτό ή άλλα παρόμοια μην το χρησιμοποιήσεις.
όπως σωστά αναφέρθηκε, χαλάνε στον ήλιο και η αντοχή τους είναι έτσι κι αλλιώς περιορισμένη. Προσπάθησε να βρεις κάτι σε κουβά ή σκάφη από καταστήματα οικοδομικών υλικών και σιδηρικών, συνήθως έχουν κάποια από χοντρό μαύρο πλαστικό που είναι εξαιρετικά ανθεκτικά. Αν προσέξεις τη φωτογραφία της Αρτεμης, τέτοια εννοοώ. Να κοιτάξεις να είναι τελείως μαύρα και αδιαφανή μια και το νερό μαζεύει αναγκαστικά άλγες δεδομένου ότι τα νούφαρα θέλουν πολύ φως.
Δυστυχώς έχουν αφαιρεθεί οι φωτογραφίες μου που είχα αναρτήσει παλιότερα εδώ από το imageshack, για να σου έδειχνα μια δικιά μου κατασκευή. Είναι μια τέτοια μαύρη λεκάνη την οποία έχω επενδύσει εξωτερικά με ξύλα από παλέτες, βαμμένα και πιασμένα με τσέρκι, μοιάζει καταπληκτικά με βαρέλι...
Αν δεν βρεις νούφαρα, τώρα την άνοιξη πριν αρχίσουν να μεγαλώνουν θα βγάλω μερικά πάλι που θα καθαρίσω τη λίμνη, αν εσύ ή κάποιος θέλει και αναλαμβάνει τα μεταφορικά έξοδα, μπορώ να στείλω..
Κουνουπόψαρα αν θέλεις να βάλεις δεν πωλούνται μια και είναι άγρια ψάρια, θα πρέπει να βρεις από λίμνες ή να σου δώσει κάποιος....
ΕΑΝ (και το τονίζω) το σύστημά σου είναι σωστά στρωμένο και το χειμώνα έχεις τη δυνατότητα να το μετακινήσεις μέσα και να εγκαταστήσεις θέρμανση, θα μπορούσες να βάλεις και τα ξαδελφάκια τους τα γκάπι..
Αν το είχες σε εσωτερικό χώρο θα σου έλεγα να βάλεις λίγο εντομοκτόνο στο νερό και να μη βάλεις ψάρια, σε καμία περίπτωση όμως δεν σου το συνιστώ αν είναι εκτεθειμένο μια και μαζί με τα κουνούπια υπάρχει κίνδυνος και για μέλισσες και για πουλιά ή άλλα ζώα, ακόμα και για παιδιά... Σε εκείνη την περίπτωση θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και κανονικό λίπασμα για οποιαδήποτε φυτά χωρίς πρόβλημα.. Αν βάλεις ψάρια όμως για έλεγχο κουνουπιών, όχι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01464 seconds with 11 queries