Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 20-03-20, 21:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Είχε φίλη μου ένα μόνομάχο σε γυάλα και χθες, μόλις είδε ότι έφτιαξα το ενυδρειάκι, μου είπε πάρε τον, πιο καλά θα είναι από τη γυάλα που τον έχω και μου τον έφερε σήμερα το απόγευμα.

Έκανα πρώτα μια αλλαγή 70% του νερού και ύστερα του έκανα κανα 30λεπτο προσαρμογή και τον έβαλα. Γενικά είναι δραστήριος και η κατάσταση του εμφανισιακά είναι καλύτερα από ότι περίμενα ότι θα ήταν (...εσείς πώς τον βλέπετε;; ... πιο κάτω θα βάλω βίντεο). Η φίλη τον είχε πάρει στις 10/11/2019 (4 μήνες).

Του πήρα για τροφή Sera bloodworms και jbl novobetta φυλλαράκι. Θα πάρω και omega one betta pellets που μου πρότεινε κάποιος χομπίστας και βλέπουμε και για κατεψυγμένη αργότερα.
Σήμερα δεν τον τάισα ως πρώτη μέρα και γενικά θα το πάω χαλαρά/προσεκτικά το τάισμα και καθημερινές αλλαγές για να είμαστε οκ μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

Θα του πάρω και catappa και αν βρω και alder cones για να βοηθηθεί στην υγεία του.

Το θέμα είναι να βρω (δε ξέρω αν ξέρετε εσείς) κάποιον τρόπο για να μειώσω τις ανακλάσεις στα τζάμια μιας και κάνει συχνά flaring και ίσως δεν κάνει να κάνει τόσο. Ίσως είναι η πρώτη μέρα και να το κόψει το πολύ, αλλά αν συνεχίζει να κάνει πολύ flaring θα πρέπει κάτι να κάνω.

Βάζω και ένα Βίντεο να τον δείτε: https://www.youtube.com/watch?v=kHH2...iR_hVvS3Rg-hCE Τί είδος μονομάχου είναι;

Edit: Κανέλλα ξύλο μπορώ να του ρίξω μέσα στο ενυδρείο ένα στικ; Από ότι διάβασα γενικά βοηθάει. Μπορώ να ρίξω όποιαδήποτε (έχω σπίτι 2 μάκρες: ''ήλιος'' και ''my κουζίνα'') ή καλύτερα κάποια συγκεκριμμένη μάρκα (πχ Κευλάνης) που είναι πιο ''αυθεντική'' κανέλλα; Και ακόμα, αν κάνει να ρίξω μια από αυτες που έχω, να ρίξω ολόκληρο κλωνάρι ή μικρότερη ποσότητα και για πόσο να το αφήσω μέσα;
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01907 seconds with 11 queries