Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-10-13, 14:37
Ellanor Ο χρήστης Ellanor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Κέντρο
Μηνύματα: 19
Arrow Το Ενυδρειο Μου!

Πληροφορίες (Σάββατο, 26 Οκτωβρίου)

Διαστάσεις: 80x30x50hcm
Όγκος: 96 lt καθαρά
Κατηγορία: K Aμερ. Γκαπυ - Φυτεμένο *

Φυτά:
Eleocharis sp. 'mini' **
Rotala macrandra
Myriophyllum mattogrossense 'Red'
Fissidens fontanus
Cabomba caroliniana
Ψάρια / Άλλαείδη:
8 Guppies (Poecilia reticulata) (3 αρς. 5 θυλ,)
10 Νeon Τetra (Paracheirodon innesi )***
Μερικούς Λαθρεπιβάτες
Διακοσμητικά υλικά: πέτρες, σπασμένη στάμνα
Φόντο: -
Φωτισμός: 2x14 Watt/10.000°K
Διάρκεια φωτισμού: 8-10ωρες
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό HAQUOSS QUICK FILTER Extra Large (είναι τεράστιο και απαίσιο) 300 lt/h
Θερμοστάτης: 100 watt
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι: ****

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:
30 lt κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 24 C *****

Άλλες πληροφορίες:

Φωτογραφίες:



Βιντεο:
(τα βίντεο τώρα ανεβαίνουν σε λίγο θα είναι έτοιμα)
1. Το Ενυδρείο
http://www.youtube.com/watch?v=H0SfgOJVN8E
2. Περίεργο Γκαπυ
http://www.youtube.com/watch?v=bb0kAysf1_c

Αστεράκια

* Για Κ. Αμερική πήγαινε και θέλει να γίνει το ενυδρείο αλλά μάλλον θα παραμείνει με Guppies .Αν έχετε προτάσεις για το τι άλλο μπορώ να βάλω χωρείς να επηρεάσω της αναπαραγωγές τον Guppies μου λέτε (όχι όμως άλλα ζωοτόκα).

Ακόμα περιμένω να στρώσει λίγο και ο βυθός και σκέφτομαι να βάλω γαριδάκια αλλά από ότι διάβασα «Καλύτερα μονές τους» (τι να κάνω?) και σίγουρα ένα μικρό κοπαδάκι από Corydoras (λέτε για κάνα άλλο? Γιατί θεωρώ ότι έχω πολύ χοντρό χαλίκι και μην τα καταστρέψω ίσως κάποιο αλγοφάγο και όχι pleco δεν μ’αρέσει!)

** Χρειάζομαι λίγη βοήθεια στην αναγνώριση φυτών…. Και για αυτά που γραφώ δεν είμαι σίγουρος αν μπορείτε να τα αναγνωρίσετε διορθώστε με (βίντεο 1 για περισσότερα)

*** Και ναι έλεγα ότι δεν θα κάνω λάθος στην επιλογή ψαριών όποτε πρέπει να χαρίσω ταΝeon όποιος τα θέλει pm

**** Είχα τεστάκια αλλά όταν το έκανα μου έβγαλε αρλούμπες και μετά είδα ότι είχαν λήξει L σύντομα μετρήσεις

***** Έχω τον θερμοστάτη 26 αλλά πιάνει μονό 24 αν το πάω στους 28 θα πάει 26?

Απορίες (εκτός των παραπάνω)
1.Για τροφή έχω πάρει AQUAEL ACTì ACTIMIN μια φορά την ήμερα είναι καλά? και με πιες άλλες τροφές μπορώ να συνδυάσω για να αναδείξω τα χρώματα τους και την φυσική τους κατάσταση

2.Το δεύτερο βίντεο έχει ένα γκαπυ που το πείρα για θύλακο όμως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι

1ον Eχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα… γιατί όταν το πείρα ήταν διάφανο χωρίς χρώματα και τώρα αρχίζει να βγάζει κάποια σχεδία σαν ξεθωριασμένου υβριδίου(?) endlers και μάλλον αρσενικό…
2ον Έχει κάποια δυσμορφία κολύμπα λίγο στραβά πιο γρήγορα και έντονα από τα άλλα και η ουρά του μπατάρει από την μια ενώ περνάει αρκετά μεγάλα χρονικά διαστήματα στον πυθμένα (πιστεύω λόγο των παραπάνω) ενώ τρώει κανονικότατα και είναι φουλ “παιχνιδιάρικο” με τα υπέλειπα

3.Τα φυτά (τα κερατοφυλα κύριος) τα έχω στα γλαράκια τους στο πετ μου είπαν ότι κάποιοι λεν έτσι άλλοι αλλιώς αυτός προτείνει να τα αφήσω καλύτερα στα γλαράκια διάβασα ότι καλύτερα να τα βγάλω για να μην σαπίσουν ισχύει ?
Ευχαριστώ εξ αρχής
Σάμη
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02288 seconds with 11 queries