Θέμα: Aλγη bba
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 10-11-14, 11:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλημέρα. Μετά την τοποθέτηση μπουκάλας co2 άρχισε κι εμένα να εμφανίζεται bba αρχικά πάνω στο ξύλο αλλά πλέον αυξάνεται και πάει και στα φυτά. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να την ξεφορτωθώ? Σήμερα λέω να ξεκινήσω με οξυζενέ πάνω στο ξύλο να δω αν θα κάνει τπτ.

Πληροφορίες
Διαστάσεις:100χ30χ40
Φυτά: vallisneria, cryptocoryne wentii, cryp. parva, bacopa coroliniana, marsilea, stargrass κα..
Ψάρια / Άλλα είδη:15 ροδόστομοι, 8 buenos aires, 10 καρδινάλιοι και πολλά helena
Φωτισμός:74W 1(T5 Daylight και 1 Τ8 Grolux)
Διάρκεια φωτισμού:7 ώρες
Φιλτράρισμα: Fluval 306 και ένα εσωτερικό πλάτης
Θερμοστάτης:1x200
Λίπανση: seachem flourish 2 φορές την εβδομάδα από μισό καπάκι και potassium 3 φορές την εβδομάδα από ένα καπάκι. (από όταν είδα άλγη μείωσα τις ποσότητες στο μισό)
Παροχή CO2: 24 ώρες 60 φυσαλίδες το λεπτό

Παράμετροι:

pH:7,5
Γενική σκληρότητα (GH):9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Αλλαγές νερού:30% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία:26,7
Μείωσε και εσύ τη λίπανση, η bba είναι σημάδι πως έχεις πολλά θρεπτικά στοιχεία στο νερό που δεν τα παίρνουν τα φυτά και τα εκμεταλλεύεται η άλγη.
Σαν παράδειγμα να σου πω, πως έχω και εγώ παρόμοιο ενυδρείο με το δικό σου σε διαστάσεις με έντονη φυτομάζα (κάποιοι μου λένε και υπερβολική) εύκολα και μέτρια που αναπτύσσονται αρκετά γρήγορα φυτά, με μπουκάλα CO2 60 φυσαλίδες / δευτερόλεπτο μόνο όταν τα φώτα είναι αναμμένα και ρίχνω κάθε εβδομάδα μετά την αλλαγή 1/3 ml floyrish, 1/3 ml flurish iron ,1 ml flurish potassium ,1/2 ml flurish phosphorus & 1/2 ml flourish trace , και πάλι που και που έχω στα τζάμια πολύ λίγη bba που τη καθαρίζω κάθε 2-3 μήνες με κάρτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries