Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 26-11-08, 18:14
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν.. Αν και εξακολουθώ ...
Αν επιμένεις να το συνεχίσεις, καλά κουράγια, και ό,τι χρειαστείς ενημέρωσε!
Αγαπητέ συνάδελφε και συνhobbyστα. Καταρχήν, χαίρομαι πολύ που ασχολήθηκες με το θέμα και τεκμηρίωσες την άποψή σου. Τα όσα αναφέρεις γενικά είναι σωστά. Όλα ισχύουν, και ευχαριστώ για την όρεξή σου και το χρόνο σου για προβληματισμό. Τα όσα αναφέρεις αποτελούν εμβάθυνση τύπων. Η ουσία είναι η έξης. Η πίεση που ασκείτε και στα τέσσερα τοιχώματα του ενυδρείου είναι ίδια! Και υπολογίζεται από τον τύπο Ρ(πίεση)=ρ(πυκνότητα υγρού)*g(επιτάχυνση της βαρύτητας)*h(ύψος νερού από την ελεύθερη επιφάνειά του). Το μόνο που μεταβάλλεται είναι το ύψος και μάλιστα γραμμικά. Άρα έχουμε άσκηση τριγωνικού φορτίου. Αυτό ασκείται στα 2/3 του μήκους της επιφάνειας όταν έχουμε σαν αρχή την πλευρά της ελεύθερης επιφάνειας του νερού. Άρα δεν είναι στο κέντρο του τζαμιού η μέγιστη φόρτιση! βρίσκουμε λοιπόν την πίεση. Βλέπουμε πιο πάχος τζαμιού το αντέχει(το πώς είναι άλλο θέμα, οι εξισώσεις και το βέλος κάμψεις βγαίνουν από την ίδια μέθοδο υπολογισμού). Το τζάμι του πατώματος το υπολογίζουμε από τη σχέση Ρ(πίεση)=β(βάρος)/Α(εμβαδόν επιφάνειας ) και ακολοθούμε την ίδια διαδικασία με πριν. Αυτά τα βασικά είναι πολλά ακόμα. Πιστεύω πως αν σου εξηγήσω το σκεπτικό μου από κοντά θα καταλάβεις ευκολότερα από το να το διαβάζεις. Πιστεύω είναι πολύ ενδιαφέρον για όσους θέλουν να φτιάξουν κάτι δικό τους με ασφάλεια και ποιότητα. Έχω σκεφτεί ένα ολοκληρωμένο project το οποίο το δουλεύω και πιστεύω σε κανένα 6μηνο 8μηνο θα δεις μέσα σ αυτό ψαράκια!!! Μου αρέσει πολύ να μιλώ γι αυτό αλλά πιστεύω πως για τους περισσότερους ακούγετε βαρετό. όποιος ενδιαφέρετε και ψήνετε κερνάω καφέ…. για ανταλλαγή απόψεων βοήθειας και εμπλούτισης της ιδέας. Ελπίζω να υπάρχει κάποιος να συμμεριστεί την τρέλα μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01487 seconds with 11 queries