Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 23-06-05, 23:13
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Εδώ κυριολεκτικά έχει γίνει το έλα να δεις! Καταρχήν να συστηθώ, όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για να δείξω ότι κάτι ξέρω και εγώ από το αντικείμενο και για να σταματήσουν να δημιουργούνται εντυπώσεις από ανακρίβειες που έχουν γραφεί στο συγκεκριμένο θέμα. Είμαι τεταρτοετής φοιτητής ηλεκτρολόγος και ξέρω 5-10 πράματα. Καταρχήν να πω ότι συμφωνώ σε όλα όσα έχει γράψει ο φίλος netblues. Ο Κώστας έγραψε ότι το νερό είναι καλός αγωγός, αλλά όχι χρυσός (λέω εγώ, καθότι ως γνωστόν είναι ο καλύτερος αγωγός) Φίλε Κώστα, γνωρίζεις ότι έτσι και φθαρεί η μόνωση της αντίστασης του θερμοσίφωνα σου (μου διαφεύγει τώρα πως λέγεται το υλικό-έχω την αίσθηση χρωμονικελίνη) που είναι πολύ μεγαλύτερης απόστασης οι σωληνώσεις και οι αντιστάσεις που επικαλείσαι πάλι θα τσιγαριστείς? Το ξέρεις? Το φίλτρο μετά που λες για τις μονώσεις και τις μηνύσεις, έχεις ανοίξει ποτέ αντλία φίλτρου? Όχι μόνο είναι ερμητικά κλεισμένη αλλά περιβάλλεται η όλη η κατασκευή και φυσικά το πηνίο σε πολυεστέρα και πίστεψε με είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να περάσει μόριο νερού μέσα. Εξάλλου, ειδικά στα εξωτερικά φίλτρα, το πηνίο δεν έρχεται σε καμία απολύτως επαφή με το νερό. Τουλάχιστον στα 2 eheim που έχω. Επαγωγικά ρεύματα ρε παιδιά που δημιουργούνται? Νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε στο ότι επαγωγικό ρεύμα επάγεται σε περίπτωση πηνίου και μόνο. Μέσα στο νερό που βρέθηκε το πηνίο???????????????????? Ο φίλος Κώστας λέει ότι οι αντιστάσεις είναι μεγάλες και μικρές αγωγιμότητες κλπ. Φίλε Κώστα ο νόμος του Ohm λέει Ι=V/R και όπως πολύ εύκολα παρατηρεί κανείς η τάση που θα μας "χτυπήσει" είναι ανεξάρτητη της αντίστασης. Αυτό που διαφοροποιείται σε κάθε περίπτωση είναι το ρεύμα. Και για να μην ακουστεί πάλι καμιά ακρότητα, ικανή ένταση για να σκοτώσει τον άνθρωπο είναι της τάξη των 20mA. Το ρεύμα επίσης φίλε Κώστα δεν έχει μονοπάτια ούτε χαράσσει πορείες. Ο νόμος που καθορίζει το ρεύμα και όλα τα φυσικά μεγέθη εν γένη είναι ο εξής: ψάχνει πάντα τον πιο εύκολο δρόμο, στη συγκεκριμένη περίπτωση με τη μικρότερη αντίσταση. Αν γίνουν όλα αυτά τα σενάρια με σπασμένους θερμαντήρες και υπάρχει γείωση και ρελαί προστασίας πίστεψε με ότι θα γίνουν όλα τόσο ακαριαία που ούτε τα ψάρια θα καταλάβουν τίποτα! Αυτό που εννοώ βέβαια ότι θα γίνει είναι να "πέσει" το ρελαί. Κι επειδή έχουμε γίνει επιστήμονες όλοι επί παντός επιστητού νομίζω ότι καλό είναι να μη γράφουμε ό,τι θέλουμε χωρίς να είμαστε πραγματικοί γνώστες. Σε τελική είναι για την ασφάλεια του καθενός, που πιστεύω ότι είναι πάνω από ψάρια και όλα και πρέπει να ακούγονται υπεύθυνα πράγματα.


ΥΓ: Φίλε γαύρε θεωρώ χρήσιμη πέρα ως πέρα η γείωση. Εγώ προσωπικά έχω κάνει με ανοξείδωτο ατσάλι. Δεν παθαίνει τπτ όσο και να μείνει στο νερό και ούτε αλλάζει τη σύσταση του νερού.

ΥΓ2: Προς το φίλο George: ΙP δεν είναι πιστοποίηση, ονομάζεται βαθμός προστασίας. Για περισσότερα δες το πινακάκι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01728 seconds with 11 queries