Θέμα: Ύπνος 240...
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #112  
Παλιά 09-04-11, 07:36
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ή κακώς ... οι απόψεις μου διαφέρουν από των πολλών και θεωρούνται υπερβολικές .... με κάποιο τρόπο όμως βγήκαν αυτά τα συμπεράσματα μου.
Για μένα λοιπόν ένα ενυδρείο που φιλοξενεί ένα κοπάδι τέτρα (π.χ. καρδινάλιων) θα πρέπει να είναι κατ' ελάχιστο 1/3 επιπλέον του δικού σου ώστε να καλύψει τις ανάγκες της ιδιοσυγκρασίας των ψαριών αυτών (και μόνον) ... π.χ. 1,50 μέτρο, δεν το θεωρώ μεγάλο.
Θα πρέπει να λαμβάνονται υπ' όψιν σοβαρά οι συνήθειες των ειδών που φιλοξενούνται, ούτως ώστε να αποφευχθούν μελλοντικά προβλήματα.
Πάμε λίγο παρακάτω .... λες ότι είναι μέσα στις ανοχές τους ... εγώ θα σε προκαλέσω να το κάνεις γραπτώς, για να το σχολιάσουμε.
Οι μετρήσεις ... καλές ... μου είναι άγνωστες ... με νουμεράκια παρακαλώ.
Νίκος
Εχεις δίκιο Νίκο, έψαξα αρκετά καλά γιαυτό και άργησα να απαντήσω, προσπαθώντας να καταγράψω όχι μόνο αριθμούς αλλά και χαρακτηριστικά των ψαριών (πόσα τεμάχια πρέπει να είναι μεταξύ τους κλπ τέτοια) και όντως έχω θέματα αρκετά...

Δεν είναι μόνο η θερμοκρασία και το pH που μπορεί λίγο πολύ να τα κάνουν ικανά να είναι μέσα όλα μαζί, είναι και άλλοι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο και που δεν λήφθηκαν σοβαρά υπόψη... Για παραδειγμα τα μπλε ακάρα που έχω διάβασα ότι θέλουν τουλάχιστον 200 λίτρα το ένα ζευγάρι και εγώ έχω τέσσερα...

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι σε ένα ενυδρείο άντε να έχεις δύο, τρία το πολύ είδη ψαριών μέσα. Όσο πιο πολλά είδη έχει κανείς τόσο πιο δύσκολα είναι να συμπίπτουν οι ιδεατές συνθήκες για αυτά...

Αυτά, ακολουθεί σύσκεψη, αναδιοργάνωση και αποφάσεις...

Υ.Γ. Πάω να αγοράσω 4 ενυδρεία ακόμα...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries