Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 15-10-12, 11:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερωτημα μου ομως παραμενει: ποια ειναι η ελαχιστη και ικανη ροη αερα που θα χρειαστω, ωστε να κρατει την θερμοκρασια εκει που εχω ορισει, ακομα και σε ακραιες συνθηκες, π.χ. καυσωνα 40 βαθμοι, χωρις air και με φωτισμο 2x45w
Π.χ. σε αυτο που εχω τωρα, μια φορα το καλοκαιρι παρατηρησα, οτι καποια στιγμη ζοριστηκε αρκετα, αφου του ειχα ορισει θερμοκρασια 26,5 βαθμους και αυτο ειχε παει ηδη στους 27. Ημουν ετοιμος να...επεμβω αλλα τελικα δεν χρειαστηκε. Προφανως αν ειχα ενα πιο δυνατο, δεν θα ειχα τετοιο προβλημα.
αυτο θελω να αποφυγω τωρα. Δεν ειναι να τρυπας το καπακι και μετα να διαπιστωνεις οτι αυτο που εβαλες δεν επαρκει.
ουτε εγω μπορω να καταλαβω τι ακριβως ρωτας,να πω την αληθεια.δεν υπαρχει ελαχιστη ροη,οποιαδηποτε ροη αερα ακομα και μισου βαθμου(η και λιγοτερο) χαμηλοτερη απτη θερμοκρασια περιβαλλοντος θα κατεβασει τη θερμοκρασια.το θεμα ειναι ποσο χρονο θα κανει η καθε ροη να φτασει τη θερμοκρασια εκει που τη θες.

κιεγω ειχα 2 ανεμιστηρες στα 160 λιτρα και μου κραταγανε σταθερη τη θερμοκρασια.στις μεγαλες ζεστες αν ξεφευγε λιγο δουλευανε λιγο παραπανω.10-15 λεπτα ωστε να την κατεβασουν κατω απτο "trigger" του controller.δεν ειναι κακο αυτο.ουτε θα παθουν τιποτα τα ψαρια με μισο η ενα βαθμο διαφορα για δεκα λεπτα.με τρεις ανεμιστηρες γυρω στα 55cfm στα 180 λιτρα εγω πιστευω οτι θασαι καλυμενος.τωρα αν θες να βαλεις πιο δυνατους η πιο πολλους ωστε να κατεβαζουν πιο συντομα τη θερμοκρασια εξαρταται απο σενα και ποσα λεφτα θες να δωσεις.
πιθανον να υπαρχει καποια φορμουλα ωστε να το υπολογισεις θεωρητικα αλλα δεν την ξερω γιατι δεν τη χρειαστηκα ποτε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01591 seconds with 11 queries