Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 02-09-05, 15:49
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Στα περισοτερα λοιπον συμφωνουμε. Αλλα οσο για την διαφορα αποδωσης νομιζω πως εχω ηδη απαντηση και μαλιστα αρκετα αναλυτικα. Τι αλλο μενει να γραψω?
-Οτι δεν το λεει η εταιριες πανω στο κουτι? Το λενε. Ολες.
-Οτι δεν κανουν λαμπες ΝΟ αλλα μονο Τ5 και ετσι προωθουν τα δικα τους προιοντα? Αφου οι ιδιες εχουν και απο τις καλυτερες λαμπες ΝΟ στον κοσμο.
-Λενε ψεματα για τα δικα τους προιοντα? Δεν νομιζω. Ακραιο. Μαλλον την τεχνολογια ακολουθουν στο νεο βημα για να μην χασουνε την αγορα που ενω συρικνωνει τις ΝΟ ανεβαινει με αλματωδεις ρυθμους στις Τ5.
-Τις εχεις δοκιμασει και εχεις δει οτι ειναι υπερβολικοι? Εγω οποιον ξερω που τις δοκιμασε, ετριβε τα χερια του μετα απο την τεραστια διαφορα που ειδαμε. Πως λοιπον εισαι τοσο σιγουρος για κατι, που οι ιδιες οι εταιριες που κανουν τις μεν, κανουν και τις αλλες?

Με τι αλλο να το συγκρινει, με πυρακτωσεως? Παντα ειναι σε συγκριση με τις ΝΟ. Επισης αναφερει πως θελει και 30% παραπανω ρευμα αλλα δινει 150% φως παραπανω. Αρα η αποδοση ειναι αναλογικα μικροτερη σε σχεση με τα watt αφου μιλαει για το ιδιο μηκος παντα. Εαν κανεις μια περαιτερω ερευνα θα το βρεις. Γιατι και στην πραξη ειναι σε αλλη κλαση απο μονες τους.

Και για κλεισιμο θα αναφερω πως στο πρωτο reef που ξεκινησα, με ΝΟ ειχα συνολικα 225watt σε 180λιτρα νερο και μαλλον δεν πηγαινε καλα, μετα εβαλα την ΜΗ που ηταν τελειως το αντιθετο. Εψαχνα ομως τοτε μια ποιο μεσαια λυση και εβαλα PC. Ειχα συνολικα μετα 130watt με 2x65watt PC. Το ενυδρειο ηταν πολυ ποιο φωτεινο,με σχεδον τα μισα watt!! Και οι PC σε αποδοση ειναι ιδιες με τις Τ5 σε αντιστοιχα watt οπωτε να περιμενεις το ιδιο.

Ολα οσα εγραψα εδω και στα προηγουμενα ποστ, τα εχω γραψει κατα καιρους στις θαλλσινες στηλες οπου υπηρχε ερωτηση σχετικη. Οποιος δοκιμασε, δεν ξαναγυρισε πισω. Η διαφορα ειναι τεραστια και το εχω δει σε πολλες περιπτωσεις. Και επειδη ειδα και δοκιμασα,τουλαχιστον απο εναμιση χρονο πριν, πιστευω πως η διαφορα ειναι τουλαχιστον επι 2. Δεν εχουν καμοια σχεση..
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01484 seconds with 11 queries