Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 02-09-05, 13:05
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Δεν εχω μπερδεψει απολυτως τίποτε..
απο τον καταλογο της osram..(σελ 31)

Εξαλλου αν ηταν ετσι, η οικονομια και μονο που θα προεκυπτε, θα επρεπε να βλεπουμε παντου Τ5..

Γενικα με τις Τ5 μπορουμε να παρουμε λιγο περισσοτερο φως σε μικροτερο μήκος λάμπας. (και υποσυνθηκες μπορουμε να πουσαρουμε τις λαμπες σε υψηλοτερες θερμοκρασιες/περισσοτερο φως με ανάλογη αύξηση της καταναλωσης.)

Αν μιλαμε για απόδοση ανα cm ΜΗΚΟΥΣ τοτε μπορουμε να μιλαμε υπο συνθηκες μεχρι 50% παραπανω φως μεταξυ Τ5/Τ8 (με χρηση Τ5 ΗΟ)
Αυτο που γραφεις ομολογω πως στο παρελθον με ειχε προβληματισει αρκετα. Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα τις ακριβεις διαφορες μεταξυ τους. Καταρχην οι Τ5 ειναι παρομοιας τεχνολογιας με τις PC που τοσο καιρο ζηλευαμε στην Αμερικη και ομολογω πως τις παραγγελνα απο εκει. Δεν ειχα επιλογη. Στην πορεια ομως εδω και κανα χρονο αρχισανε τα μαγαζια να φερνουνε. Να φανταστεις οτι ειναι τοσο προωρο που ακομα ballast στα ενυδρειακα μαγαζια δεν πουλανε και πρεπει να τα αγορασεις απο καταστηματα ηλεκτρονικων ειδων!! Τοσο προωρη αγορα, βγαλανε οι εταιριες καποια ballast τελευταια αλλα ειναι πανακριβα σε σχεση με οτι πραγματικα αξιζουν.

Αυτος ειναι ο λογος που οι Τ5 δεν εχουν πνηξει την αγορα ακομα. Αλλα παρολο το νεο της ηλικιας τους, εχουν πια καθιερωθει. Σε 4-5 χρονια δεν ξερω εαν θα πουλανε ακομα τις ΝΟ χωρις ειδικη παραγγελια. Χαωδης διαφορα. Τρανο παραδειγμα επειδη εχω γνωστους μεσα στην OSRAM, περσι που ανακαινηστικε το HILTON, λογο ολυμπιακων. Κανανε την πρωτη παραγγελια τους σε Τ5 6500κελβιν(daylight)-865, απο τη μαμα osram ολο το φωτισμο του ξενοδοχειου μαζι με διαφορα ballast, dimmable και μη. Οταν ειχε καποια ακομα σε στοκ τα επερνα 14ευρω το dimmable ανα μοναδα! Ενω αλλου δινεται πανακριβα! Φαντασου λοιπον στο μελλον.

Οι PC λοιπον στην ευρωπη αντιγραφηκαν σαν ακριβη τεχνολογια αλλα αλλο σχημα. Ειναι οι πρωτες λαμπες στην Ευρωπη(ειναι Ευρωπαικο στανταρ, ενω οι PC ειναι αμερικανικο) που εχουν τοσο καλυτερη αποδοση. Τωρα η Osram πουλαει και λαμπες PC θα μου πεις και αρκετοι τις εχουμε χρησιμοποιηση. Αλλα ενω οι PC της Osram ειναι για σπιτι και εχουν στα ιδια watt 4000lumens π.χ. οι αντιστοιχες ενυδρειακες στα ιδια watt εχουν 5500 περιπου. Μιλαμε παντα για ιδιο μηκως, ιδια watt. Εαν δεις την συσκευασια απο τις εταιριες αυτς που γραφουν τα lumen και δεις τα αντοιστιχα τις Osram θα το δεις.

Κατι αντοιστιχο λοιπον συμβαινει και με τις T5 γιατι εχουν αλλα αερια απο τις απλες που τους επιτρεπουν πολυ καλυτερη αποδοση. Αυτες ειναι και οι διαφορες που πληρωνεις σε Arcadia η JBL σε σχεση με τις Narva π.χ. που εχουν αλλα αερια και ενω ειναι οντως για ενυδρεια εχουν ποιο χαμηλη αποδοση. Τις εχω δοκιμασει ολες και ειδα διαφορες καθαρα σαν ενταση που ηταν ξεκαθαρες. Αντιστοιχα και στις PC.

Οπωτε ετσι εξηγητε γιατι στην αμερικη απλα δεν υπαρχουν ποια οι NO και ολοι πανε σαν μινιμουμ σε VHO και για καλυτερα ακομα σε PC αν και τελευταια μπαινει (επιτελους κατι ευρωπαικο...) δυναμικα και οι Τ5 στην αμερικη λογο του ποιο βολικου κατα μερικους σχημα της! Μια ματια στο reefcentral π.χ. και θα το δεις. Οι λαμπες που εχω παρει Τ5 εχουν πανω γραμενο αυτο που ειπα και πριν. Τωρα εαν στην πορεια λενε "μουσια" να το πω ευγενικα αυτο ειναι αλλο. Οι συσκευασιες που εχω λενε καθαρα

"With 30% more comsupsion, 150% more power than ordinary NO in the same lenght"

Μια αλλη διαφορα ειναι η διαρκεια ζωης τους. Οι Τ5 εχουν περιπου 20.000ωρες ενω οι απλες 10.000. Ακομα και σε βαθος χρονου ειναι οτι καλυτερο.

Ετσι ισως εξηγητε και γιατι η Arcadia αναφερει πως τα κοραλια που στα ιδια η παρομοια watt φυτοζοουνε, με Τ5 ομως φυσανε. Αναλυτικα..
"Certain species that would at best struggle to survive under T8 lamps, can now flourish under T5 lamps, meaning that a reef can be constructed using a range of soft corals, anemones, large polyp stony corals, and Tridacna clams.

Me 10% διαφορα η ακομα και 20% δεν δικαιολογη τετοια διαφορα, και ειναι κατι που το εχω δει και εγω αλλα και πολυς κοσμος στα ενυδρεια του. Ειδικα ο κοσμος που ειχε πριν παρομοιο φωτισμο με ΝΟ, σε ψιλοπαρομοια Watt σε Τ5 απλα δεν υπηρχε καμοια σχεση. Αλλα ξακαθαριζω πως αναφερωμε σε καθαρα ενυδρειακες λαμπες που αποδεδειγμενα εχουν αλλη αποδοση. Δεν ξερω εαν υπαρχουν Hi output ή κανονικες γιατι τα πραγματα σε αυτο δεν το εχουν ακομα ξεκαθαρησει οπως πρεπει αλλα οι διαφορες ειναι μεγαλες και αυτο μονο καλο μπορει να ειναι για το χομπι μας.


Ολες οι πληροφοριες για αυτα που γραφω ποιο πανω.:
http://www.premiumaquatics.com/Merch..._Code=Lighting
http://www.premiumaquatics.com/Merch...de=Flourescent
http://www.arcadia-uk.info/product.p...n=en&sub=&id=4
http://www.jbl.de/index_uk.html
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...dCGj92aXDlw8gO
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Discos : 02-09-05 στις 13:13
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02264 seconds with 11 queries