Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 23-05-13, 04:04
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Κλεόβουλε, αυτά είναι συνολικά TDS ή μόνο για την GH?

Γιατί αν αυτά τα ψάρια θέλουν GH και KH κοντά στα 15 γερμανικούς το καθένα βγάζουμε 30x17.8 δηλαδή πάνω από 500 ppm! Τα 200 μου ακούγονται πολύ λίγα εκτός αν δε καταλαβαίνω κάτι... δεν ισχύει πάντα ότι ένα γερμανικός βαθμός οποιασδήποτε σκληρότητα είναι περίπου 17.8ppm;

Εγώ σήμερα άρχισα με νερό RO, Cichlid Lake Salt και μαγειρική σόδα ώστε να φτιάξω ένα νερό πιο κατάλληλο και να αποφύγω και τα νιτρικά του δικτύου. Είναι καλή τακτική να βάζω την συνιστώμενη δόση στο νερό της RO από το cichlid lake salt και μετά να ανεβάζω το KH κοντά στους 15 γερμανικούς με μαγειρική σόδα; Είναι κάτι που δε βάζω και θα λήψει από το ενυδρείο μου αν χρησιμοποιώ ένα τέτοιο μίγμα; Θέλω να αποφύγω να βασίζομαι και στο Buffer για Ταγκανίκα της Seachem. Πιστεύω ότι το Cichlid lake salt στήνει μια καλή βάση αλάτων. Μπορεί όμως να μου διαφεύγει κάτι...

Όλα αυτά σε ένα 100άρι με 5 μωρά N. Brichardi (Όταν μεγαλώσουν θα κρατήσω ένα ζευγάρι) και αλλαγές 25% μια φορά τη βδομάδα. Επίσης το έχω λιγάκι νταμάρι με πάνω από 5 κιλά ασβεστολιθικά. Γενικά μετά τις αλλαγές, όσο τις έκανα με νερό βρύσης, το pH σταθεροποιείται μακροπρόθεσμα στο 8.3 αλλά το νερό της βρύσης είναι κοντά στο 7.3 και με την αλλαγή, αν γίνει χωρίς να κάνω κάτι για να διορθώσω το pH το ρίχνει κοντά στο 8 και ανεβαίνει σταδιακά σε 1-2 μέρες. Επίσης, αν φροντίσω το νερό να έχει ικανό KH και το αερίσω ειδικά με φρέσκο αέρα, το pH μπορεί να ανέβει αρκετά και λέω να το χρησιμοποιώ σαν λύση για να ανεβάζω το pH του νερού της αλλαγής πριν το ρίξω στο ενυδρείο.

Το νερό του δικτύου μου από την άλλη έχει 11dKH, 15 dGH, 7.3 pH. Όμως έχει και κάπου 10-12 mg/L νιτρικά για τα οποία μπήκα στη διαδικασία να φτιάχνω νερό μόνος μου με αυτά τα αλάτια. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει αν αξίζει τον κόπο. Θα φανεί σε βάθος χρόνου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01474 seconds with 11 queries