Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 26-06-17, 18:11
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Mε ψυκτικό υγρό συνολικού όγκου 1,5 λτ που αντιστοιχεί σε δώδεκα παγοκύστες 250 μλ το μόνο που επιτυνχάνω είναι πτώση 0.5 βαθμών κελσίου σε μία ώρα! Διαπιστωμένο καθώς το έχω κάνει τρεις φορές! Έχω χρησιμοποίηει και 2 παγωμένα μουκάλια νερου 1.5 λτ με το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα! Γνωρίζω ότι δεν είναι είναι η καλύτερη λύση, ούτε αυτή ούτε η μεγάλη αλλαγή νερού ίδια με την εβδομαδιάια (30%) με νερό βρύσης περασμένο μόνο από φίλτρο άνθρακα, καθώς και αυτή η λύση ανεβάζει το ΡΗ κάπως απότομα καρά 0.3 της μονάδος από 6.3 σε 6.7, χωρίς να γνωρίζω τις επιπτώσεις σε νιτρικά και άλλες παραμέτρους, μέσα σε μία ώρα που διαρκεί αυτή η ιστορία, όπου μπορεί επίσης να ρίξει τη θερμοκρασία στο ίδιο χρονικό διάστημα περίπου ένα βαθμό! Το ερώτημα είναι, όταν η θερμοκρασία πλησιάζει το 27.5 και δείχνει αυξητικές τάσεις και τα ψάρια δείχνουν ''λαχανιασμένα'' και με συχνές επισκέψεις στην επιφάνεια του νερού, τι είναι χειρότερο! Μία επέμβαση με παγοκύστες ή αλλαγή με νερό βρύσης έχοντας αφαιρέσει απλά το χλώριο ή να το αφήσεις να πάει στα 28 και άνω, ή ο Θεός ξέρει που, όταν χτυπήσουν 38άρια και σαραντάρια; Tα ανεμιστηράκια την παλεύουν τώρα με εικοσιτετράωρη λειτουργία επιτυνχάνουν με θερμοκρασία δωματίου 29 βαθμούς το μεσημέρι, να κρατούν το ενυδρείο στους 26.1 έως 26.7 με τα φώτα αναμένα, που είναι 4 λάμπες τ8 54w η κάθε μία. Η ελάχιστη θερμοκρασία που έχω δει είναι 25.5 νωρίς το πρωί με θερμοκρασία δωματίου 27 βαθμούς! Και αυτό επιτυνχάνεται όταν ανοίξω το βράδυ μετά τις δώδεκα, διάπλατα το παράθυρο της κουζίνας και πέσει αντίστοιχα η θερμοκρασία του δωματίου! Είναι βλέπετε νοτιοδυτικός ο προσανατολισμός του χώρου και οι υψηλές θερμοκρασίες δωματίου κρατούν μέχρι αργά το απόγευμα και οι λάμπες , σβήνουν δώδεκα το βράδυ! ¨Όμως κάμποσες μέρες του Αυγούστου και τα μεσημέρια λείπω! Τι θα γίνει τότε με έναν αληθινό καύσωνα, ο Θεός και η ψυχή του!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries