Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #71  
Παλιά 16-01-17, 18:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θέμη, το 1ο πρόβλημα είναι το κόντρα πλακέ που είναι από σημύδα (θα είναι άσπρο μάλλον),
ενώ αν ήταν κόντρα πλακέ θαλάσσης Αφρικής (το καφέ) θα άντεχε πολύ περισσότερο στην υγρασία.
Το επόμενο που θα φταίει είναι το οικολογικό βερνίκι νερού.
Να προτιμήσεις συντηρητικό ξύλου εμποτισμού διαλύτου.
Για να το περάσεις όμως τώρα ή το καλοκαίρι,
θα το αφήσεις στον Ήλιο να στεγνώσει πολύ καλά ,
και μετά να το περάσεις 2-3 χέρια συντηρητικό,
ένα τρίψιμο πριν θα βοηθήσει πολύ να μπει το συντηρητικό μέσα στο κόντρα πλακέ.
Το αφήνεις μερικές ημέρες να στεγνώσει και να ξεμυρίσει, και το βάζεις στο ενυδρείο.
Τα βερνίκια τα φοβάμαι στη πολύ υγρασία, το συντηρητικό ξύλου έχω δει πως αντέχει πολύ περισσότερο.
Επίσης έχω διαβάσει στις οδηγίες του συντηρητικού , πως όταν στεγνώσει είναι ακίνδυνο για τον άνθρωπο και για τα ζώα.
Το ξύλινο ενυδρείο στη ταράτσα , το έχω φτιάξει με κοντρα πλακέ θαλάσσης Αφρικής ,
το έχω περάσει 3 χέρια συντηρητικό εμποτισμού διαλύτου για ξύλα,
και είναι στη βροχή και στον Ήλιο και είναι σαν καινούριο,
και το πλένω με το λάστιχο
Επίσης ότι ξύλινο υπάρχει στη ταράτσα είναι περασμένα απο το 2008 με συντηρητικό ξύλου, και δεν τα έχω ξαναπεράσει από τότε, εκτός από το πάνω μέρος της πέργκολας που τη περνάω ένα χέρι κάθε 3 χρόνια γιατι ο Ήλιος κάνει ζημιά.
Ενα τραπεζακι το πέρασα και με βερνίκι , και μέσα σε 1 Χειμώνα ξεφλούδισε, αλλά δεν χάλασε γιατί το είχα περάσει και συντηρητικό ξύλου πριν.
Από όσο έχω ρωτήσει , οι διαφορές στο βερνίκι θαλάσσης με το απλό είναι μόνο η αντοχή στον Ήλιο, στις ακτίνες UV, και όχι στην υγρασία, σε αυτό την ίδια αντοχή έχουν και τα 2.
Για πιο μόνιμη λύση μόνο εποξική ρητητίνη, αλλά αυτή κοστίζει.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01537 seconds with 11 queries