Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-02-16, 16:48
Το avatar του χρήστη aquadann
aquadann Ο χρήστης aquadann δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2014
Περιοχή: Αττική - Νότια
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Φυτεμένο Γαριδάδικο Παρουσίαση

Ήρθε και η ώρα να κάνω μια παρουσίαση του πρώτου μου ας πούμε πάνω-κάτω φούλ φυτεμένου ενυδρείου (105 λίτρα) μιας και τις περισσότερες φορές είμαι ενεργός μέσω αγγελιών. Λόγου περιορισμένου χρόνου δεν μπορούσα να κάνω νωρίτερα παρουσίαση. Μελλοντικά θα κάνω παρουσιάση και των άλλων ενυδρείων.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 75 x 35 x 40 (Aquael Leddy 80)
Όγκος: 105
Κατηγορία: Φυτεμένο Γαριδάδικο
Φυτά: Weeping, Spiky & Christmas Moss, Micranthemum sp Montecarlo-3, Riccia fluitans, Eleocharis sp. Mini, Staurogyne repens creeping & Staurogene Portovelho, Monosolenium tenerum, Eleocharis sp. montevidensis Giant hairgrass, Hygrophila pinnatifida, Helanthium bolivianum Vesuvius, Ludwigia sp. 'Super Red', Hydrocotyle leucocephala, Eleocharis parvula Dwarf hairgrass. Εκτός απο 2-3 φυτά, τα περισσότερα είναι απο tropica -1-2-3 Grow.
Ψάρια / Άλλα είδη: 10x amano shrimps, 4x Wood-Banana (θα μπούνε και άλλες για να μεγαλώσει το κοπάδι), 4x Neritina Puligera Snails , 4x Ottos και περιμένω άλλους 2 για να κλείσω το κοπάδι. Περιμένω και κάποιες άλλες γαρίδες επίσης.
Διακοσμητικά υλικά: Ada Power Sand, Ada Amazoinia Soil, Ada Amazonia Powder, Ada Colorado Sand (χαλαζιακη αμμος), Ada Amano Stones, 3x Ρίζες.
Άλλα Υλικά: Ada Products, τείχος απο moss,
Φόντο:τιποτα
Φωτισμός: 2x 18w LED εξοικονόμησης ενέργειας 16W each
Διάρκεια φωτισμού: 5 ωρες για αρχή και αργότερα θα φτάσει σταδιακά στο 8ώρο.
Φιλτράρισμα: εξωτερικό Tetra Ex600
Θερμοστάτης: 2x JBL 150w each
Λίπανση: Γίνεται με προιοντα ADA
Παροχή CO2: Ναι

Παράμετροι:
pH: 6,8-7,0
Τις υπόλοιπες Μετρήσεις δεν έχω βάλει γιατί έγιναν τελευταία φορά πριν 10 μέρες με υγρά τέστ JBl & SALIFERT και δεν θυμάμαι εκτός απο πεχα. Μελλοντικά θα βάλω.

Αλλαγές νερού: καθε 10-12 μέρες γύρω στα 30 λίτρα.
Θερμοκρασία:25 κελσίου
Άλλες πληροφορίες: Tο ενυδρείο προοριζόταν για γαρίδες, το στρώσιμο ξεκίνησε πριν 2 μήνες, τώρα φτάνουμε στον 3ο και είχε γίνει φύτεμεα απο αρχή ακολουθώντας πολύ προσεκτικά οδηγίες λίπανσης ADA. Εκτός απο το ενυδρείο και 2-3 άλλα παρελκόμενα τα περισσότερα αγοράστηκαν απο εξωτερικό, λόγω και της δουλειάς μου, καθώς ταξιδεύω συνέχεια.

http://s1055.photobucket.com/user/aq...6u8gf.mp4.html
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquael105.jpg
Εμφανίσεις:  547
Μέγεθος:  59,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01897 seconds with 12 queries