Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 06-11-13, 17:35
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

στην ουσία ρωτάμε αν το ζητούμενο είναι το ενυδρείο ή τα ψάρια.
"έμπλεξα" τυχαία όπως πολλοί με τα χρυσόψαρα και όταν τα μετακόμισα στο κατάλληλο ενυδρείο, αφορούσε την δική τους ποιότητα ζωής.
μου φαίνεται αδιανόητο να τα δώσω για να αλλάξω το set up του ενυδρείου. τα δύο απ' αυτά είναι 6 ετών.
η διακοσμητική πλευρά του ενυδρείου είναι μια ενδιαφέρουσα παράμετρος , πάντα όμως για μένα σε σχέση με τους κατοίκους του. ποτέ δεν με απασχόλησε σαν αυτόνομο διακοσμητικό στοιχείο του χώρου.
σίγουρα όταν μπαίνεις στο "λούκι" του "χόμπυ" επιθυμείς κι άλλο κι άλλο ενυδρείο για να έχεις την εμπειρία κι άλλων ψαριών.. αν υπάρχει ο χώρος, ο χρόνος και η οικονομική δυνατότητα είναι μια χαρά. διαφορετικά συμβιβάζεσαι με τις δυνατότητές σου.
η απόφαση να στήσεις ένα ενυδρείο και να φιλοξενήσεις κάποια ψαράκια, είναι εξ' ίσου σημαντική όσο η υιοθεσία οιουδήποτε ζώου.
πρέπει να είσαι πριν απ' όλα φιλόζωος κι όχι χημικος, γεωπόνος ή διακοσμητής και ν' αδιαφορείς για την ζωή των ψαριών.
αυτή την στιγμή έχω το πρώτο μου 30άρι να λειτουργεί για ένα cardinal που έχει απομείνει να ζει μόνο του πλέον και είναι πάνω από 6 ετών.
είμαι κατηγορηματικά αντίθετη με την επιστροφή ψαριών στα πετ σοπς.
το θεωρώ οξύμωρο, να "μαλώνουμε" τους πρωτάρηδες για τα λάθη τους που δεν σέβονται την ποιότητα ζωής του ψαριού τους και μετά σε άλλο θέμα αναλύσεων υψηλού επιπέδου να βλέπουμε να συστήνεται επιστροφή των ψαριών στα μαγαζιά προκειμένου να γίνει ένα ωραίο στήσιμο.

Καλά έκανες και έθεσες αυτό το θέμα γιατί όσοι από μας είμαστε μεγαλύτεροι σε ηλικία και στο "άθλημα" πρέπει να μεταβιβάζουμε σωστές απόψεις προς τους νεότερους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01454 seconds with 11 queries