Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 06-01-10, 14:37   #1
Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ - ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
g7f
Member
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος 06-01-10, 14:37
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

.... και η ιστορία έχει και συνέχεια......

αφού λοιπόν το πρώτο ενυδρείο πηγαίνει καλά από ζωή τουλάχιστον πηγαίνοντας μια βόλτα στη θεσαλονίκη αποφάσισα να επισκεφτώ ένα τοπικό κατάστημα και να αγοράσω 2 ψαράκια μικρά και πολύχρωμα (γκάπι από όσο κατάλαβα αργότερα) τα οποία όμως θα έπρεπε να ταιριάζουν με τα υπόλοιπα που έχω (2 τιγρακια - 2 χείρες - 2 ρεντάκια - 1 γλύφτη).Ανέφερα στον υπεύθυνο του καταστήματος την παραπάνω σύνθεση και μου έδωσε ένα κοκκινομαυρο και ένα ασημοκίτρινο γκάπι.
Τα έβαλα προσωρινά σε ένα μικρό πλαστικό ενυδρείο για δύο μέρες που θα εμενα επάνω και γυρνώντας πίσω τα έβαλα μέσα στο μεγαλο ενυδρείο.
Σε τρείς μέρες βρήκα το κοκκινομαυρο με φαγωμένο κεφάλι και ουρά και το ασημοκότρινο με κομμένη ουρά.
Πέταξα το ένα και έβαλα το άλλο στην μικρή πλαστική γυάλα με νερό καθαρό και τα απαραίτητα....
Την άλλη μέρα το πρωί το βρήκα στο βυθό ανάσκελα ίσα που ανέπνεε.
Μου ήρθε κάπως... Το έβαλα σε ένα ποτήρι και άλλαξα το νερό της γυάλας με κρύο νερό και το πέταξα απότομα μέσα.Με το σοκ αρχισε να κινείται κάπως.Εριξα νιτριβεκ και ακουαταν και φαγητό και το παρακολουθούσα για ώρες.Στο μέσο της ημέρας ξαναάλλαξα το μισό νερό με κρύο βρύσης και ξαναεριξα τα υγρά και τροφή.
Το βράδυ αφου το ειδα να κινειται καπως πιο πολύ ξανααλλαξα το νερό αυτή τη φορά με νερό κανονικής θερμοκρασίας 25 βαθμών και το ξανατάισα .Δειλά δειλά έρχισε να τρώει αλλά κουνιώτανε νωχελικά.
Σήμερα μετά από ένα μήνα ο ΛΑΖΑΡΟΣ (για ευνόητους λόγους το όνομα) είναι καλά και κινείται σε ένα ενυδρείο Δώρο του Αη Βασίλη στα μικρά μου.
120λιτ με φιλτρο biobox2 και θερμοστατη στο 25.Εχω βάλει πολύ λίγα φυτά από έναν φίλο μου και μαζί του έχω άλλα τρία αρσενικά γκαπι και 4 θηλυκά.Καθώς μου έδωσε τα ψάρια ο φίλος μου διαπίστωσα οτι πήρα και τρία σαλιγκάρια 2 στριφτά και ένα στρόγγυλο.Φυτεψα τα κλωναρια στην λεπτή άμμο του ενυδρείου αφού πρώτα πήρα νερό και βιολογία από το άλλο ενυδρείο και για 24 ώρες το είχα να κάθεται απλά με το φίλτρο και τον θερμοστάτη σε λειτουργία.Κάθε βράδυ ανάβω την λάμπα 10 βράδυ - 9 πρωί και κάθε πρωί 10 τα ταίζω.Σήμερα ήτανε η πρώτη βραδυά που δεν αναψα φως και δεν τα είδα καθόλου και το πρωι βρήκα ένα αρσενικό ψόφιο.Βοηθήστε με να κάνω τουλάχιστον αυτό το ενυδρείο πιό πλούσιο σε ζωή.Ευχαριστώ......
Το μικρό ενυδρείο
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto 003.jpg
Εμφανίσεις:  614
Μέγεθος:  77,2 KB

Το μεγάλο ενυδρείο
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto 001.jpg
Εμφανίσεις:  587
Μέγεθος:  62,3 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto 002.jpg
Εμφανίσεις:  557
Μέγεθος:  68,3 KB

Εμφανίσεις: 14225
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01904 seconds with 13 queries