Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 14-07-09, 18:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά προσπαθώ όσο γίνετε να αντιγραφώ την φύση και να δίνω όσο μπορώ ποιο πραγματικές συνθήκες στα ψαριά. Έτσι πως πάνε τα πράματα σε λίγο θα λεμέ ότι η τεχνίτες συνθήκες που προσφέρουν κάποιου καθαρά ενυδρειοφιλοι είναι και οι πραγματικές για το συγκεκριμένο είδος.
Ε, φίλε Βασίλη δεν προσπαθείς και φυσικά δεν αντιγράφεις καθόλου τη φύση, αλλά πειραματίζεσαι με τα τα όρια αντοχής των ανθεκτικών ψαριών. Αφού σήμερα έχω μπροστά μου τόσες πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα, άλλο είναι να πειραματίζομαι κάτι άλλο από αυτά που προτείνονται παγκοσμίως από τους ειδικούς και άλλο αντιγράφω και να εννοώ τα πράγματα όπως θέλω και πιστεύω εγώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι κρυφό ότι προτείνονται σε αρχαρίους κύριος λόγω ανθεκτικότητας.
Και είναι αυτός λόγος να τα φέρνουμε στα όριά τους?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι ασχολούμαι 3 χρονιά με γκαπι είναι αλήθεια όπως αλήθεια είναι ότι ασχολούμαι από 8 χρονών με κουνουποψαρα που είναι ξαδέλφια με τα γκαπι. Όπως είπα το να τα παρατηρείς χρονιά στην φύση μαθαίνεις πολλά περισσότερα από το να τα χαζεύεις πίσω από ένα γυαλί.
Ξαδέλφια ναι, ίδια και ίδιες απαιτήσεις όχι και πάλι όχι!!! Εξάλλου τα gambusia affinis δεν είναι τροπικά. Κουνουπόψαρα είχα και εγώ για σχεδόν 10 χρόνια. Αρχικά στη λίμνη και αργότερα σε ενυδρείο 80 λίτρων με φυτά. Τα έχω μελετήσει όσο τίποτε άλλο. Ρώτησε με ότι θέλεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Και άλλος θέλει να έχει γερά ψαριά και κοιτάει την ομορφιά της Ζωής και την εξέλιξη και μονό των ψαριών αδιαφορώντας για το aquascape.
Καμία σχέση Βασίλη. Πίστεψέ με θέλεις πολύ διάβασμα να εννοήσεις τι θα πει φύση-όρια-φυσικό περιβάλλον-βιότοπος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενυδρεία με περίσσια βιολογία και εκτός φίλτρου είναι πολύ ποιο ανθεκτικά και τα καταφέρνουν καλυτέρα από ενυδρεία που έχουν κύριος την βιολογία μέσα σε ένα φίλτρο.
Άλλος λόγος είναι σε πόσους βαθμούς κινητέ το νερό ενός ενυδρείο ένα ενυδρείο που έχει θερμοκρασίες Πάνο από 27 θα πρέπει να κάνει ποιο συχνά αλλαγές νερού από ένα που λειτουργεί στους 24 λόγω ότι όσο ποιο ζεστό νερό εχουμε τόσο ποιο γρήγορα γίνετε η αποσύνθεση.
Αγαπητέ Βασίλη, υπάρχει και δημιουργείται τόση βιολογία, όση να καταναλώνει συγκεκριμένη ποσότητα αμμωνίας που υπάρχει διαθέσημη στο νερό. Ποτέ δεν υπάρχει περίσσια βιολογίας. Όταν λιγοστέψει η αμμωνία και τα περιφερή της, τότε λιγοστεύει και η βιολογία ή διαφορετικά πεθαίνει.
Επίσης, η θερμοκρασία βοηθάει μόνο στην γρηγορότερη δημιουργία και εξάπλωση της βιολογίας.

Φιλικότατα όλα αυτά Βασίλη ε? Μην σε παραπλανά ο τρόπος γραφής μου που ίσως να σας μοιάζει αυστηρός. Να βοηθήσω θέλω χωρίς θυμό βέβαια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01907 seconds with 11 queries