Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 19-03-09, 18:04
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντώνη, απλά συνέχισε. Είναι πολύ εφικτό να κρατήσεις σε καλή κατάσταση τη λίμνη σου χωρίς επιπλέον τοίχους κ.α.

Επίσης, μην συγχίζεις τη λίμνη του Άντρου με την δική σου υπόθεση. Η λίμνη του Άντρου είναι πολύ μεγάλη με ανάλογο βάθος και το σημαντικότερο, "φυτεμένη" στο χώμα. Είναι πολύ φυσιολογικές οι τιμές της θερμοκρασίας που έχει αναφέρει και καθόλου παράλογες.

Για 400 λίτρα, ο θερμοστάτης θα μπορούσε να δουλέψει μόνο αν σκεπάσεις από πάνω τη λίμνη σου και τοποθετώντας τον δείκτη της συσκευής στους 12-15 βαθμούς, έτσι που να μην έχεις και μεγάλο πρόβλημα στην κατανάλωση ΔΕΗ. Υπάρχουν θερμοστάτες για πολύ μεγαλύτερες λίμνες από τη δική σου. Χρησιμοποιούνται μόνο για πολύ δύσκολες συνθήκες ή και λίμνες που έχουν σκεπαστεί με κάποιον τρόπο.

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ θερμοστάτη, γιατί απλά ποτέ δεν μου χρειάστηκε.

Αντώνη, μην αγοράσεις ακόμα την συσκευή. Απλά ξεκίνησε τη δημιουργία αργά-αργά και είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσαμε να αποφύγουμε τον θερμοστάτη, αφού έχεις καλυμμένη βεράντα.
Μπααα!!! δεν τον γλιτώνω τον θερμοστατη γιατι πριν ενα μηνα περιπου οταν ειχα εξω 0°C σε εκεινο το σημείο ειχα +4(εχω εκει ακριβός θερμόμετρο).
Φαντάζεσαι τι θα γινει αν παμε στους μειον?.
Σκέφτομαι να το παρω αλλα απο την αλλη σκεφτωμαι και τη ΔΕΗ.
300W να καίει συνεχεια ολο το χειμωνα θα μου παρει και τα σώβρακα.
Ερωτηση.
Ειναι εφηχτω να σκεπαστεί η λιμνη ολόκληρη με ενα νάιλον και να γίνετε απο ενα καταραχτη μια σχετική αναταραξη της επιφανειας ώστε να μπωρουν να παιρνουν οξυγονο τα ψαρια η θα τα πεθάνουμε απο ασφηξεια ?
Αν δεν μπωρουν να γινουν αυτα εξεταζετε η λυση για μεταφορα των ψαριων τον χειμωνα μεσα σε εσωτερικο χωρο.
Δεν ξερω τελικα τι να κανω.
Ειμαι πολυ μπερδεμενος και φοβάμαι οτι δεν θα κανω σωστη δουλεια και μετα θα τρεχω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01653 seconds with 11 queries