Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 17-11-15, 00:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο,
εξακολουθω και το χανω.
Απο την στιγμη που λειτουργει η συσκευη υπαρχει κινηση ηλεκτρονιων, αρα η διαρροη υφισταται και απλα την νιωθεις βαζοντας το χερι στο νερο.
την ωρα που βαζω το χερι μου στο νερο δεν γειωνω καπου φοαρω λαστιχενια παπουτσια και δεν ακουμπαω πουθενα
(το ειχα παθει με τον παλιο θερμαντηρα οταν δουλευε δεν μπορουσα να βαλω το χερι μεσα στο ενυδρειο)

Αν ειχα μετασχηματιστη τι θα αλλαζε?

Παντως για να πιασεις μονο την φαση, παιζει ρολο και ο ανθρωπος, εχω φιλο που πιανει την φαση και την κραταει και καλα δεν εχει ρευμα (μαλιστα λεει οτι εχει περασει ηλεκτροπληξια μικρος ) και μετα την παταει ο επομενος και τιναζεται
Εχεις ακουμπίσει ποτε καλώδιο απο μπουζι αυτοκινήτου ;
Ειναι πολλά τα volt, αν το ακουμπίσεις δεν θα πάθεις τίποτα, αν ακομπας όμως και το σασί θα χορεύεις σάμπα , ετσι ακριβως είναι και αυτο. το ρεύμα αν δεν κλεινει κύκλωμα δεν παθαίνεις τιποτα, και με τον μετασχηματιστή επειδή είναι ρεύμα εξ επαγωγής απο τη ΔΕΗ και όχι άμεσο, αν δεν πιασεις και τους 2 πόλους (φάση και ουδέτερο) δεν κλείνεις κύκλωμα και δεν σε πειράζει, ενω το ρευμα του δικτύου, το ουδέτερο είναι και γείωση και ετσι όταν έρθεις σε επαφή με τη φάση θα περάσει το ρεύμα απο το σώμα σου για να παει στη γη και σε σκοτώνει ή σου κάνει ζημιά, εκτος και αν φοράς καλα πλαστικά παπουτσια, και αυτο ανάλογα με τα volt
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries