Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 16-11-15, 14:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hiphophooligan Εμφάνιση μηνυμάτων
το ιδιο δε λεμε?
εντιτ: εννοω την ταση που μετραει ο φιλος οτι ειναι επαγωγικη
Ναι, απλα το επιβεβαιώνω

Σε όλα τα ενυδρεία μου έχω τάση επαγωγική, και έχω κάνει δοκιμή με αντλίες, τις βάζω σε κουβα με νερό και ανάβει το δοκιμαστικό, και το δοκιμαστικό είναι αυτο με τη μπαταρία, που ανάβει επαγωγικά, όχι τα απλά που βάζεις δάκτυλο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να σε "χτυπησει" το ρευμα πρεπει το σωμα σου να κανει κυκλωμα με κατι (με τη Γη στη συγκεκριμενη περιπτωση) διαφορετικα αν δεν υπαρχει ροη ηλεκτρονιων δεν υπαρχει και ρευμα.
Η ταση που εχει ο ενας και μοναδικος αγωγος που θα ποιασεις ειναι αδιαφορη γιατι ειναι σε σχεση με τον αλλο αγωγο κι οχι με τη Γη η με οτιδηποτε αλλο.
αν υπαρχει μετασχηματιστης απομονωσης οτι ταση και να ποιασεις δεν κανεις κυκλωμα με τη Γη οποτε δε σε διαρρεει απολυτως τιποτα.
Παντου αυτο κανουμε.

δες τις φωτο για να καταλαβεις καλυτερα






η μοδα με τις γειωσεις παντου μπορει να προστατευε σε περιπτωση που κεποιο καλωδιο ερχοταν σε επαφη με το σασι μιας συσκευης, αλλα σε περιπτωση ενος φθαρμενου αγωγου που τον ποιανεις κατα λαθος εχει ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα ενω στην πληρη απομονωση με μετασχηματιστη απλα δεν υπαρχει προβλημα να ποιασεις το φθαρμενο αγωγο, εκτος πια κι αν θες να αυτοκτονησεις και ποιασεις τον ενα με το ενα χερι και τον αλλο με το αλλο! (γιατι εστω κι αν ποιασεις με το ιδιο χερι δυο φθαρμενους αγωγους, παλι δεν θα κανει κυκλωμα με την καρδια σου για να ειναι επικινδυνο).

Σε οικιακες εγκαταστασεις πολυ σπανια φυσικα χρησιμοποιειται κατι τετοιο αφου ειναι πραγματικα παρα πολυ σπανιο να παθει καποιος ηλεκτροπληξια, και μαλιστα θανατηφορα. οποτε η προστασια με Γη + ρελε διαφυγης εχει θεωρηθει ικανοποιητικη
Νίκο πολύ καλός ο τρόπος που το θέτεις.
Τώρα θα χρειαστούμε τη βοήθεια σου,
έψαξα λίγο για το θέμα (προς Θεού δεν σε αμφισβητώ, απλά μου αρέσει το ψάξιμο ) και βρήκα αυτό http://www.monachos.gr/forum/showthr...ull=1#post4807
το θεωρώ αρκετά ενδιαφέρον και θα ήθελα τις προτάσεις σου.
Οτι δηλαδή, από όσα κατάλαβα, θα πρέπει να προσέξουμε ο μετασχηματιστής που θα πάρουμε να μην είναι 3πολικός, να μην έχει δηλαδή 3 καλώδια, αλλά 2 εισόδου και 2 εξόδου , και να μας το επιβεβαιωσουν πως δεν είναι αυτομετασχηματιστής , σωστά ;
για παράδειγμα βρήκα αυτά
http://anastasiadi.gr/index.php/shop...41-475-product
αυτός φαίνεται πως έχει 2 καλώδια μπροστά και μάλλον άλλα 2 πίσω
ενω σε αντίθεση αυτοί που λένε τριπολικοί (όχι βέβαια αυτοί που γράφουν 220/110, δεν μας κάνουν έτσι και αλλιώς)
http://www.markidis.gr/index.php?cPath=36_369_798
προφανώς δεν είναι αυτό που θέλουμε εμεις , σωστά ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 16-11-15 στις 14:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01906 seconds with 11 queries