Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 05-07-12, 01:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο, πρεπει να ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα, στα χερια σου -και στα χερια οποιουδηποτε ανθρωπου που γνωριζει πεντε πραγματα απο το αθλημα- ΔΕ θα ηταν ευκολο να χαθει ψαρι
Τα χερια μου, ηταν οπως τα χερια ενος οποιουδηποτε αρχαριου, προσεξε τι εγραψα:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρωτο μου ενυδρειο στρωθηκε με βακτηρια εμποριου και ψαρια αμεσως
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
λογο του οτι εστρωσε το ενυδρειο με αυτο, αυτο ομως δε σημαινει πως δε θα ταλαιπωρηθει αφανταστα.
Δεν ταλαιπωρηθηκε κανενα ψαρι. Το εδειξαν με την υγεια και τη μακροζωια τους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαζω στοιχημα πως ναι μεν εβαζες μπουκαλοβακτηρια, αλλα εκανες σωστες αλλαγες με τα αντιχλωρια σου (δεν αποκλειεται να χρησιμοποιουσες και prime που ουσιαστικα απο μονο του εγγυαται οτι δε θα πεθανουν τα ψαρια) κρατουσες σωστα θερμοκρασιες κτλ κτλ...
Εκανα συχνες αλλαγες, γιατι εκανα λαθος κι εβαλα πολλα ψαρια μαζι και οχι λιγα λιγα οπως επρεπε και εγραφαν οι οδηγιες, και οχι μονο τα εβαλα αποτομα ηταν και πολλα για το ενυδρειο ακομα και στρωμμενο να ηταν. (μονομαχος, χρυσοψαρο, πλεκο, κλοουν, 12 σμηνοψαρα, σε 45 λιτρα με εσωτερικο φιλτρακι με σφουγγαρακια )
Αντιχλωριο και ελεγχος θερμοκρασιας ειναι αυτονοητα, δεν φταινει τα μπουκαλοβακτηρια σε πιθανη αποτυχια, αν καποιος δεν ελεγχει θερμοκρασια ή δεν βαλει αντιχλωριο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επι πλεον η αντοχη καθε ψαριου ειναι αναλογη με την αντοχη καθε ανθρωπου, δεν εχουν ολοι τις ιδιες (εχω ενα neon που ιυοθετησα το οποιο επεζησε απο ενα φιλο "κακοποιο" ο οποιος με ειχε ακουσει να λεω για στρωσιμο με αμμωνια και τα καταλαβε διαφορετικα και εστρωνε με ψαρια + αμωνια! τα υπολοιπα 19 νεον φυσικα πεθαναν
Τα neon δεν τα εχω διατηρησει αλλα δεν πρεπει να ειναι διαφορετικα απο τα cardinal που ηταν τα πρωτα ψαρια μου, που εστρωσε με αυτα και το ενυδρειο με τα μπουκαλοβακτηρια.
Ειναι απο τα πιο δυσκολα ψαρια για ενυδρειο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι ΣΤΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΕΝΥΔΡΙΑ ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΟΒΑΚΤΗΡΙΑ?
Αν μου φερει καποιος απτα αποτελεσματα υπαρξης ΝΙΤΡΙΚΩΝ τοτε ναι, θα παραδεχτω πως αυτα τα μπουκαλακια εχουν οντως μεσα κατι.
Αν αρχισουμε να λεμε για αποτοξικοποιηση της αμμωνιας και διαφορα τετοια, τοτε δε μιλαμε ουτε για βακτηρια ουτε για στρωσιμο, αλλα για μια προσωρινη λυση οπως αυτη που προσφερει και το TOXIVEC η και το PRIME, τα οποια ναι μεν θα αποτοξικοποιησουν την αμμωνια μεχρι καποιο βαθμο ωστε να μην πεθανουν τα ψαρια, αλλα δεν ειναι μεθοδος στρωσιματος.
Γιατι δεν ειναι μεθοδος στρωσιματος?
Το ζητουμενο ειναι να αναπτυχθει βιολογια ικανη να υποστηριξει τα ψαρια μας, χωρις να χαθει κανενα μεχρι τοτε.
Στις λεξεις θα κολλαμε? Αν εβγαλε νιτρικα αμεσως ή οχι?
Κι αυτο στρωσιμο ειναι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτη την περιπτωση οι εταιριες που πουλανε αυτα τα θαυματουργα ζουμια ως βακτηρια δε διαφερουν απο τους αγυρτες του 19ου αιωνα που πουλουσαν οποιαδηποτε αηδια ως φαρμακο.
Απο κει και περα, η αμμωνια πιστευω ειναι ο ιδανικος τροπος στρωσιματος του ενυδρειου. Πιθανων με τη μεθοδο παρασκευης της με αλοιωση τροφων να βοηθησουμε και την μεγαλυτερη αποικηση ετεροτροφων οργανισμων, ομως ειναι πιο "βρωμικη" μεθοδος και μαζι με τα ετεροτροφα δε γνωριζουμε και τι αλλους μικρο-οργανισμους μπορει να παραγουμε (+ τα πλαναρια κι ολα τα σχετικα). Οποτε κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απαραιτητο να επιταχυνουμε ολους τους κυκλους ταυτοχρονα (γι αυτο και μετα το στρωσιμο εξ αλλου δε φορτωνουμε με τη μια 100 ψαρια στο ενυδρειο) και καποια πραγματα δεν πειραζει να ωριμασουν με καποια ψαρια μεσα, αλλα ο σημαντικος κυκλος της μετατροπης της αμμωνιας πρεπει ηδη να εχει ολοκληρωθει πριν μπουν μεσα.

ΥΓ Επαναλαμβανω: ΑΝ βαλεις μπουκαλοζουμο σε ενα φιλτρο σε ενα κουβα να τρεχει, ριξεις λιγο αμμωνια και μετα απο ενα ευλογο διαστημα μετρας κατι διαφορετικο απο αμμωνια (εστω και νιτρωδη), τοτε ναι, κατι υπαρχει εκει μεσα.
Αν μετρας αμωνια και μονο αμμωνια τοτε μιλαμε για φαινομενο placebo και τελος
Ναι μετρανε νιτρωδη και νιτρικα πιο γρηγορα απο οτι στο στρωσιμο με αμμωνια, ή με σκετη ψαροτροφη ή με τιποτα.
Μια χαρα εστρωσε εδω ο φιλος ο στρατηγος με τροφη και μπουκαλοβακτηρια σε 23 μερες παρολο που εκανε λαθη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
20-03-2012
Μετα απο 7 μερες στρωσιματος με τροφη, εχουν εμφανιστει και τα no2. 1mg/l.
H αμμωνια επεσε απο 1mg/l που ειχε φτασει, σε 0,5mg/l.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
22-03-2012
Moλις μετρησα και νο3 πρωτη φορα και εχουν εμφανιστει με 5mg/l.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
02-04-2012
20η μερα και τα νο2 στο 1mg/l απο 5 που ηταν. Αντε να τελειωνουμε....
No3 στο 10
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
05-04-2012
Τελειωσαν ολα, μολις μετρησα νο2 και μηδενισε...
Κανω και μετρησεις τωρα σε νο3 να δω που βρισκεται.
-------------------------
No3 εδειξε 5 προς 10.

Καθε σκευασμα εχει τις δικες του οδηγιες και αυτες ακολουθουμε.
Η μονη διαφοροποιηση που θα εκανα εγω, θα ηταν, σε οποιο γραφει την ταδε μερα να βαλω ψαρι εγω θα ταιζα σε αποχη με ψαροτροφη, γιατι δεν βιαζομαι να δω ψαρια στο ενυδρειο.
Στην αρχη ημουν ανυπομονος και δεν ηξερα τις επιπτωσεις, δεν ακολουθησα τις οδηγιες, εβαλα περισσοτερα ψαρια αποτομα και το πληρωσα με δικη μου ταλαιπωρια κανωντας συχνες αλλαγες νερου (κατι που καθυστερουσε την ολοκληρωση της αναπτυξης της απαραιτητης βιολογιας) και συχνες μετρησεις για ελεγχο.
Καποια σκευασματα, ισως δεν χρειαζονται καθολου ρυπους (πχ ψαροτροφη κλπ). Παρεχουν μονα τους.
Το μονο κακο με τα βακτηρια εμποριου ειναι οτι κοστιζουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02701 seconds with 11 queries