Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 05-10-10, 10:46
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisemm Εμφάνιση μηνυμάτων
m). Αξιζει στην τελική η επιλογη των ακριβών φωτιστικων έναντι των φτηνών;
Αυτό ακριβώς το θέμα απασχολεί κι εμένα φίλε μου. Μάλιστα ήμουν έτοιμος να ανοίξω καινούργιο post γι αυτό έκανα πρώτα μία αναζήτηση και έπεσα πάνω στο θέμα σου.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως όλες οι "σοβαρές" (και στην τιμή) ενυδρειακές λάμπες που συνιστώνται για ανάπτυξη φυτών τονίζουν τα δύο άκρα του φάσματος δηλ. το κόκκινο και το μπλέ.
Αυτό σημαίνει οτι η περιοχή γύρω στα 6.500 Kelvin δεν πάιζει σημαντικό ρόλο για τα φυτά. Βέβαια τα 6.5000 Klevin είναι αυτό που λέμε daylight, φώς ημέρας και περιέχει όλο το φάσμα.
Αναρωτιέμαι λοιπόν, εάν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε φτηνές λάμπες που εκπέμπουν στα άκρα του φάσματος (π.χ. μία 4000 K & μία 8000 Κ).
Όταν λέω φτηνές λάμπες μιλάω πάντα σε σύγκριση με αυτές των ενυδρειακών εταιρειών που ξεπερνούν τα 10 ευρώ και φτάνουν τα 20-25!
Αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι στα τεχνικά χαρακτηριστικά της λάμπας να υπάρχει ένας τριψήφιος αριθμός που να αρχίζει από 8 (ή ακόμη καλύτερα από 9). Ο αριθμός αυτός δηλώναι την ποιότητα του φωτός.
Για παράδειγμα στο 840 το "8" είναι η ποιότητα και το "40" είναι τα Kelvin (4000) ή στο 880 τα Kelvin είναι 8000, στο 865 είναι 6500Κ κ.ο.κ.

Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα στο ενυδρείο μου (100Lt) 2Χ28Watt, T5, OSRAM στα 4000Κ & 3000Κ αντίστοιχα (και αυτό γιατί δεν έβρισκα Τ5 στα 8000Κ).
Πρόσφατα έβγαλα την 3000Κ και την αντικατέστησα με μία (εξίσου οικονομική) SYLVANIA GroLux.
Και στις δύο περιπτώσεις η ανάπτυξη των φυτών είναι καλή. Δεν έχω όμως ιδιαίτερη εμπειρία στα φυτά για να μπορώ να κρίνω εάν αυτό που εγώ λέω "καλή ανάπτυξη" είναι πράγματι έτσι. Όπως επίσης και τα συμπεράσματα δεν μπορεί να είναι απόλυτα ασφαλή καθότι τα περισσότερα φυτά μου δεν είναι ιδιαίτερα υψηλών απαιτήσεων.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη των πιό έμπειρων στο παραπάνω θέμα γενικότερα.

Υ.Γ. Όσον αφορά τα δικά μου κριτήρια επιλογής φωτισμού στο συγκεκριμένο θέμα έχουν να κάνουν μόνο με το τι είναι καλό για τα φυτά και όχι πως δείχνει το ενυδρείο πιό όμορφο. Όχι πως το θέμα της αισθητικής δεν με απασχολεί, αλλά προς το παρόν ψάχνομαι με το φωτισμό. Η αλήθεια είναι πως όταν δοκίμασα και έβαλα μόνο Grolux το ενυδρείο έδειχνε κάπως απόκοσμο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01618 seconds with 11 queries