Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 04-12-07, 09:17
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Υπάρχουν και οι αυτοσχέδιες παγίδες που κατασκευάζονται με ένα πλαστικό μπουκάλι αναψυκτικού. Κόβεις το στόμιο το γυρίζεςι ανάποδα μέσα στο μπουκάλι και το κολλάς. Κάπου πρέπει να υπάρχει ένα σχήμα για κάτι τέτοιο.
Πάντως αν θέλεις και την προσωπική μου εμπειρία (δοκιμασμένη και επιτυχής 80%),
Μέθοδος Α.
1. Βάλε ένα διχτάκι σχετικά μεγάλο (τουλάχιστον 15 εκατοστά πλευρά) μέσα στο ενυδρείο να ακομπάει κάπου έτσι απλά για να το συνηθίσουν
2. Κάνε στα ψάρια νηστεία για 48 ώρες (δεν πρόκειται να πάθουν τίποτε καλό θα τους κάνει).
3. Ρίξε 1-2 ταμπλέτες βυθού σπιρουλίνα ή κάτι ανάλογο και σχετικά βαρύ (για να μην το αρπάξουν και φύγουν)
μέσα στο διχτάκι και περίμενε κρατώντας το από το χερούλι με σταθερό χέρι και έχοντας το δίχτυ να ακουμπάει στην άμμο.
4. Αν είσαι τυχερός θα είναι πιο πεινασμένο αυτό που θέλεις να πιάσεις. Χρειάζεται υπομονή. Το αφήνεις να μπει μέσα και να νοιώσει άνετα οπότε μετά με αστραπιαία κίνηση το συλλαμβάνεις ανασηκώνοντας προς τα πάνω το δίχτυ.

Η εξάσκηση θα σε κάνει τέλειο Καλή επιτυχία

Μέθοδος Β.
Έχω μέσα στο ενυδρείο ψεύτικη πέτρα με άνοιγμα (κούφια) στην οποία συχνά μπαινοβγαίνουν τα ψάρια. Η πέτρα αυτή βρίσκεται πάνω πάνω και δεν είναι κολλημένη. Στήνω λοιπόν καρτέρι εκεί τριγύρω και μόλις δω ότι είναι μέσα ο "καταζητούμενος" με ένα διχτάκι κλείνω την είσοδο να μην φύγει και τραβάω την πέτρα έξω από το νερό.
Μετά του διαβάζω τα δικαιώματά του !
Έχω φυσικά έτοιμο κουβά με νερό του ενυδρείου για να το μεταφέρω.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries