Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 20-03-03, 18:05
vlu Ο χρήστης vlu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2003
Περιοχή: Athens - Maroussi
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Γεια σου salcon.

Σχεδιαζω και εγω τη δημιουργια ενος sump για ενα θαλασσινο ενυδρειο 100lt και θα με ενδιεφερε να συζητησω πανω στο θεμα. Πιστευω οτι κανεις την καλυτερη επιλογη πανω στο φιλτραρισμα του νερου. Δυστυχως δεν μπορω να μιλησω απο "ιδια πειρα" ακομη, αλλα εχω διαβασει καποια πραγματα πανω στο θεμα.

Μια πρωτη απορια που εχω ειναι οτι δε διευκρινησες σε τι ειδους ενυδρειο θα χρησιμοποιηθει? (Γλυκο, θαλασσινο, υφαλμυρο...)

Επειτα πιστευω οτι θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις γυαλι για την κατασκευη ή ακομα ενα πλαστικο κουτι (κουβα), οπως σκοπευω να κανω εγω, για πιο μεγαλη οικονομια, αλλα αυτο εξαρταται απο τοπροσωπικο σου γουστο.

Πιστευω οτι ειναι πολυ καλη η ιδεα του spray bar. Οσο για το μπλε σφουγγαρι που θα παρεχει το μηχανικο φιλτραρισμα δεν ξερω κατα ποσο αποδοτικο μπορει να ειναι αυτο (αν εννοεις το γνωστο μπλε σφουγγαρι που πωλειται στα pet shop). Εγω εχω σκεφτει την προσθηκη ενος pad απο υαλοβαμβακα απο πανω για να κρατα ακομη και τα πιο μικρα σωματιδια, εχω διαβασει επισης οτι υπαρχει μικρη σακκουλα απο πορωδες υλικο που κανει το ιδιο, αλλα δεν ξερω που θα μπορουσε κανεις να βρει κατι τετοιο.

Οταν λες πλαστικη διατρητη σχαρα (eggcrate) τι υλικο εννοεις ακριβως και απο που θα το προμηθευτεις??? Εγω κατελειξα οτι τα πλακακια για φιλτρο βυθου θα κανουν για αυτη τη δουλεια.

Φιλικα Βλασσης
 
Page generated in 0,01432 seconds with 11 queries