Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #121  
Παλιά 01-07-13, 10:58
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Το τελευταίο διάστημα οι cardinals έχουν ξεθαρρέψει απίστευτα αφού τις βλέπω πλέον σχεδόν σε όλη την αριστερά πλευρά(η δεξιά πλευρά είναι ακόμα ακατοίκητη). Ασυναίσθητα άρχισα να τις μετράω, 1, 2 3, ....15 για στάσου.. 15?! μα εγώ έχω 9.. ήταν 10 με μία απώλεια τις πρώτες μέρες...
Κοιτώντας πιο προσεκτικά στη μεγάλη ρίζα παρατηρώ ότι αρκετές είναι πολύ μικρότερες από τις υπόλοιπες όχι όμως νεογέννητα, για την ακρίβεια είναι σχεδόν ενήλικες!

Βρε τις άτιμες.. χαμπάρι δεν πήρα πότε γέννησαν και ούτε ξεμύτισε ποτέ γαριδάκι μέσα από τις κουφάλες της ρίζας!
Από το μέγεθος κατάλαβα ότι τελικά οι cardinal όπως αναμενόταν ήταν οι πρώτες που γέννησαν και σίγουρα υπάρχει και νεότερη γενιά.
Ελπίζω σε λίγο καιρό να αρχίσω να μετράω γεωμετρικά αν και βέβαια οι Sulawesi γεννάν πολύ λιγότερα μικρά σε σχέση με τα άλλα είδη.

Το μυστήριο με τις red tigri παραμένει και οι harlequin έχουν μειωθεί αισθητά αλλά τα καρδιναλάκια μου αναπτέρωσαν το ηθικό και σκέφτομαι ξανά να δοκιμάσω με red tigri ή/και orchid αν μπορέσω να βρω.

Χθεσινές μετρήσεις:
pH:8.0
GH:7
KH:3
Temp:28.5C
TDS:150
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01430 seconds with 11 queries