Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 01-06-10, 20:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οι χελώνες δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα με τις σκληρότητες και το Ph του νερού στο οποίο ζουν. Μερικοί προτείνουν να κρατιούνται σε ελάχιστα όξινο νερό, ώστε να καταπολεμούνται κάποιοι από τους μύκητες που μπορούν να τις προσβάλλουν, αλλά με καθαρό νερό (αν δεν είσαι γκαντέμης σαν εμένα) δε θα έχεις πρόβλημα.

Καλό είναι τα άλατα να τα καθαρίσεις όπως λέει ο frits παραπάνω, αν και με καλό τρίψιμο με το πράσινο μέρος από ένα καθαρό σφουγγάρι είναι υπέρ αρκετό. Εμένα φεύγουν απλά με τρίψιμο με το χέρι και νερό από το ενυδρείο.

Όσο για τα άλατα πάνω στο καβούκι και εφόσον είσαι σίγουρος ότι δεν είναι κάποιος μύκητας (π.χ. shell rot) μπορείς να το καθαρίσεις είτε με ένα πανάκι είτε με μία οδοντόβουρτσα, αλλά ΠΟΛΥ απαλά. Η χελώνα νιώθει κανονικά τι γίνεται πάνω στο καβούκι της. Αν δε φύγουν όλα με την πρώτη κάθε μέρα από λίγο και θα γίνει η δουλειά. Αν έχει πιάσει τόσο πολύ που δε φεύγει με τίποτα με τρίψιμο βάλε στο πανάκι μαγειρική σόδα και ελάχιστο ξύδι και πάλι λίγο απαλό τρίψιμο και ξέπλυμα με καθαρό νερό.

Αν πρόσφατα είχε shedding η χελώνα είναι πιθανό να είναι απλά θαμπό το κέλυφος, οπότε δε χρειάζεται το παραπάνω.

Πάντως δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί για την υγεία της η εναπόθεση αυτών των αλάτων, αλλά καλό είναι να αντιμετωπισθεί. Δοκίμασε να μη συμπληρώνεις το νερό της εξάτμισης από τη βρύση, αλλά με απιονισμένο ή νερό όσμωσης, ώστε να μην αυξάνονται συνεχώς οι σκληρότητες. Εγώ με αυτό τον τρόπο δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερα προβλήματα με τα άλατα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01414 seconds with 11 queries